Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kensins

Charakterystyka dorobku myśli wojskowej starożytnej Grecji .

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Musiałbyś podać czego oczekujesz. Literatury? B. Burliga który tłumaczył jego prace dla pruszyński i S-ka dał ciekawe słowo wstępne i troche bibliografii.

jest praca D. Whitehead, Aineias Tacticus. How to Survive Under Siege

artykuł H. Bengstona, Die griechische Polis bei Aeneas Tacticus

czy artykuł B. Truestdell, Aeneas Tacticus, Herodotus and the Ionian Revolt

W. Hahlweg, Klassiker der Kriegskunst

A. Stahel, Klassiker der Strategie. Eine Bewertung

A. Winterling, : Polisbegriff und Stasistheorie des Aeneas Tacticus. Zur Frage der Grenzen der griechischen Polisgesellschaften im 4. Jahrhundert v. Chr

Artykuł M. Maher, Who is Aeneas Tacticus? The Archaeological Implications of His Identity

B. Burliga miał swój profil na academia.edu polecam zajrzec

Czy może chodzi Ci bardziej o opis ówczesnej myśli wojskowej i jak rady czy koncepcje Eneasza plasowały sie na tle epoki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kensins   

jestem studentem pierwszego roku bezpieczenstwa narodowego i musze wyglosic prezentacje ktora bedzie trwala 15 min i bedzie miala maksymalnie 8 slajdow .

Dostalem tylko taki temat i co dalej ?

Chodzi mi o najwaznjejsze terminy ktorew by nie przekraczaly 15 min wymowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No dobra kapuję. Ja bym to zrobił w ten sposób, że zapoznał się z samym Eneaszem Taktykiem, Obrona oblężonego miasta. Wydał to Pruszyński i s-ka w 2007 roku, powinno być dostępne w większości bibliotek, zwłaszcza tych specjalistycznych. Krótkie to dziełko razem ze wstępem, indeksem etc ma nieco ponad 170 stron. Tłumaczył je Bogdan Burliga on też opatrzył słowem wstępnym, z tego co wiem ma on profil na academia.edu i udostępnia część swoich prac - polecam korzystać z tej platformy, może jeśli idzie o teksty polskojęzyczne to jest skąpo ale piśmiennictwo naukowe rosyjskie, niemieckie czy angielskie jest reprezentowane naprawdę dobrze.

Eneasz Taktyk w swoim dziele zajmuje się obroną i atakiem na miasto. Jak konkretnie to ustawia, komu karze powierzyć dowództwo nad poszczególnymi oddziałami, ile wart etc to dowiesz się z samej pracy. Zresztą jak chcesz to w internecie znajdziesz bez problemu tą pracę po angielsku.

To ułatwia zasadniczo Twoją pracę bo omija Cie cała dyskusja na temat tego jak w ogóle funkcjonowała falanga.

Możesz więc skoncentrować się na szukaniu przede wszystkim danych o sztuce oblężniczej. Eneasz Taktyk żył w IV wieku.

aC. Możesz zajrzeć do Michael M. Sage, Warfare in Ancient Greece, do rozdziału o oblężeniach. Jest dość łatwo dostępna nawet w internecie choć to głównie książka z wyborem źródeł z epoki z jedynie krótkim ich omówieniem. Matthew Trundle, Greek Mercenaries from the Late Archaic Period to Alexander, Londyn 2004 poświęca sporo miejsca Eneaszowi taktykowi więc również warto sięgnąć do odpowiednich rozdziałów tej pracy. Do znalezienia bez problemu w internecie choćby na googlebooks. Do tego możesz spojrzeć do pracy G. Lach, Sztuka wojenna starożytnej Grecji. Od zakończenia wojen perskich do wojny korynckiej, Zabrze 2008 w chwili obecnej nie pamiętam ile i czy w ogóle było tam o sztuce oblężniczej ale powinno dać pewien obraz całości ówczesnej (no może nieco wcześniejszej) sztuki wojennej. Oczywiście fragmenty o flocie możesz pominąć. Z krótkich i nieco luźniejszych prac możesz skorzystać z serii osprey'a i książeczek pana Duncan Campbell, Ancient Siege Warfare: Persians, Greeks, Carthaginians and Romans 546-146 BC oraz tegoż Greek and Roman Siege Machinery 399 BC-AD 363, też da się je znaleźć w internecie.

te prace dadzą Ci tło, to jak ówczesne obrony i ataki na miasto wyglądały. Wystarczy to porównać do tego co opisuje Eneasz, tylko warto nie dać się złapać bo część autorów, co oczywiste, opiera się mocno na Eneaszu właśnie - bo czasem ciężko o lepsze źródło z epoki niż jego praca. Inna sprawa, że to dzieło bardzo szczegółowe, konkretnie i dokładnie opisujące np organizację oddziałów, ilość wart, sposoby organizowania wypadów z oblężonego miasta, organizacje komunikacji, szmuglowanie broni do miasta dla stronnictwa wspierającego oblegających etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.