Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Mazdak i jego doktryna

Recommended Posts

Furiusz   

Wątek powstał na bazie wypowiedzi Gronostaja w temacie o protestach górniczych.

Chodziło o obszary Środkowego Wschodu, np. ruch Mazdaka w VI w. n.e., który omal nie obalił potężnego imperium sasanidzkiego, był prądem o silnych pierwiastkach komunistycznych.

Z przyjemnością dowiem się więcej o doktrynie i poczynaniach Mazdaka, o źródłach do poznania tegoż osobnika i jego doktryny oraz, zwłaszcza, o jego zniesieniu własności prywatnej.

TYlko od razu na samym początku, ruch mazdakidów nie doprowadził do omal obalenia , z tej prostej przyczyny, że w tym czasie państwo sasanidów przezywało spore perturbacje wewnętrzne i zewnętrzne. Oto w tym czasie Sasanidzi byli już po porażce w bitwie pod Herat, niektórzy twierdzą, ze była to ogromna klęska państwa perskiego. Persja była wtedy chyba od nich zależna. W Persji nie działo się dobrze Kavadh I w zasadzie nie rządził, nobilowie go przegnali a do Persji Kavadh wrócił w 488 przy pomocy Heftalitów. Jego walka o władze z Sukhrą który próbował utrzymać faktyczną władzę w państwie skończyła się w 493 roku egzekucją tegoż drugiego. Ewidentnie wsparcie tegoż dla Mazdakizmu związane było z potrzebą walki z bogaczami, o tym, że ruch ten jakiś wielki nie był wskazuje to, że Kavadh gdy go znowu wygnano w 496 wrócić musiał znów w dwa lata później przy pomocy Heftalitów i aktywnym udziale synów Sukhra, którego kazał wcześniej zabić co też im okupił odpowiednimi stanowiskami. Samego Mazdaka gdy przestał być potrzebny jako straszak na bogaczy Kavadh kazał powiesić w 529 roku, w dwa lata później król zmarł. Także słowa o tym jak to mazdakizm niemal doprowadził do obalenia królestwa są głęboko przesadzone.

Z chęcią jednak dowiem się czegoś nowego i uzupełnię wiedzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.