Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Speedy

Bombardowanie szlaków komunikacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Speedy   

Jako że była tu wcześniej mowa o niemieckiej bombie/minie SD 2, postanowiłem wrzucić zdjęcie znalezione dzisiaj na pewnym rosyjskim portalu (warspot.ru). Jest to w zasadzie seria zdjęć wykonanych z pokładu bombowców Ju 88, przeprowadzających ataki szturmowe z małej wysokości z wykorzystaniem tych właśnie bomb (zabierały ich 360 w komorze w specjalnym wyrzutniku). 

 

8821759.jpg

 

Widać tu, że zastosowano się do zalecenia niemieckiej instrukcji, by w każdym ataku zrzucać "mix" SD 2 z różnymi zapalnikami i różnymi ich nastawami. Na zdjęciach niektóre bomby ewidentnie eksplodują w powietrzu, niektóre przy upadku, a niektóre zdają się nie eksplodować, nastawione zapewne na działanie "minowe" lub czasowe z długą zwłoką.  

Edytowane przez Speedy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Jeszcze jeden motylkowy trop, dzięki kolegom z forum BOCN. 

 

gladeye-mk17bw-submunitions_atwell_mod1-

 

Zdjęcie przedstawia 3 tzw. "kanistry" - pojemniki z różnego rodzaju ładunkiem, stanowiące elementy zasobnika kasetowego Gladeye. Był on przenoszony przez samoloty USNavy na początku lat 60. ub.w. Zasobnik składał się z belki nośnej, mieszczącej elektroniczne i elektroniczne komponenty systemu oraz pironaboje wyrzucające, 7 takich kanistrów, a także przedniej i tylnej owiewki, nadającej całości aerodynamiczne kształty. Jak widzimy, pierwszy z prawej kanister, często błędnie opisywany w sieci jako "napalmowy", zawiera właśnie "motylki" M83. Jest ich widocznych 10 w jednej warstwie; sądząc po rozmiarach kanistra, mieści on najpewniej dwie takie warstwy czyli 20 bomb, a cały Gladeye - 7 x 20 = 140 bomb. 

 

Do Gladeye faktycznie istniał kanister napalmowy, ale zbudowany był całkiem inaczej: cały stanowił jeden pojemnik z napalmem, a nie z mniejszą, napalmową amunicją.

 

SL-23419.jpg

 

Cały zaś Mk.17 Gladeye wyglądał tak:

 

SL-020415.jpg

 

(zdjęcia z sieciowej kolekcji China Lake Alumni http://www.chinalakealumni.org oraz skyhawkowej strony http://a4skyhawk.info)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Uzupełnienie w kwestii motylków i Gladeye.

 

Znalazłem po latach na stronie China Lake jeszcze jedną ilustrację podpisaną Gladeye artwork. Przedstawia ona zbombardowanie kolumny wojsk bliżej nieokreślonego przeciwnika uzbrojonego w pepesze :) i wyraźnie widać tam motylki M83. 

 

bdhahm6z

 

https://tinyurl.com/bdhahm6z

Edytowane przez Speedy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.