Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Zapinki z terenów dzisiejszych Niemiec z końca okresu rzymskiego i z okresu wędrówek ludów

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Zbliżonych tematów będzie pewnie więcej. W każdym razie zaciekawiły mnie dwie zapinki/ dwa stanowiska.

Pierwsze to cmentarzysko w Flotz w kraju Zerbst. /za: A. von Kappe, Keiserzaitliche Graber bei Flotz, Kr. Zerbst, "Praehistorische Zeitschrift" t.40 (1962), s. 205 - 219/ Chodzi o grób 5 - jamowy w formie Brandgruben, odkryto tu dwie ciekawe zapinki o konstrukcji zawiaskowej (o ile dobrze zrozumiałem), wykonane są z brązu i mają romboidalnie ukształtowany kabłąk z wgłębieniem które zawierało emalię. Emalia była bodaj zielona. Podobną zapinkę odkryto w Saalburgu w Hesji i jest to typ I B7 wg Exnera, poza ciekawą formą (nie kojarzę takich w Polsce) ciekawi mnie jeszcze sztuka emalierska - w kulturze jastorfskiej na pewno występowała. Ma to być wyrób prowincjonalnorzymski datowany na fazę C1.

Druga sprawa to cmentarzysko w Niembergu w kraju Saale /za: B. von Schmidt, Das fruhvolkerwanderungszeitliche Graberfeld von niemberg, Saalkreis, "Jahresschrift fur mitteldeutsche Vorgeschichte" t.48 (1964), s. 315 - 332/, w grobie 2 szkieletowym, gdzie pochowano starsza kobietę, odkryto dwie brązowe zapinki typu Niemberg B. Są to wyniki badań sprzed 1913 roku a same zapinki opublikowano właśnie w 1913 roku przez prof D. Schultzz. Wbrew nazwie zapinki te odnajdywane są głownie na południe od Niemburgu. Trafiłem czas jakiś temu na artykuł akurat o tych zapinkach i jak go odkopie to podzielę się tym co tam napisano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.