Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Mutiny Act - armia i politycy w XVIII w.

Rekomendowane odpowiedzi

W toku dziejów, sporów z swymi władcami, wewnętrznych walk, wytworzyła się w angielskich elitach politycznych szczególna nieufność względem istnienia stałej armii*. Pierwotnie "Akt o buncie" (z 1689 r.) miał być jedynie doraźnym środkiem, którego celem było nadanie wojsku, a nie sądom cywilnym, uprawnień do ścigania dezerterów czy buntowników. Z czasem, po 1713 r. Akt ów stał podstawowym aktem o wojsku. Stanowiąc jaką liczbę żołnierzy można było utrzymywać pod bronią, określano również roczny budżet.

Konsekwencją Bill of Rights, a właściwie szóstego punktu, mówiącego, że: "formowanie lub utrzymywanie stałej armii w granicach królestwa, w czasie pokoju, chyba że za zgodą parlamentu, jest niezgodne z prawem", było podniesienie roli parlamentu i zmiana podwładności (czy kierunku lojalności) kadry oficerskiej. Ich suwerenem nie był już władca państwa. Zatem by utrzymać armię potrzebna była doroczna zgoda parlamentu.

W zgodzie z literą prawa w 1734 r. sir John Rushout przypomniał członkom Izby Gmin, że: "armia stała nie jest częścią naszej konstytucji [czyli ustroju]". I przez długi czas wielu parlamentarzystów wciąż forsowało prymat milicji na stałą armią.

Te ustrojowe obawy znacząco wpłynęły również na model organizacji armii a zwłaszcza organizacji jej kierownictwa.

W szeregach tego ostatniego, co paradoksalne, najmniejsze znaczenie miał sekretarz wojny i jego Ministerstwo Wojny.

A jak wyglądał wówczas system płac?

* - W wątku mowa jest jedynie o armii z wyłączeniem: marynarki, armii irlandzkiej podległej lordowi namiestnikowi, armii Hanoveru, czy sił Kompanii Wschodnio-Indyjskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.