Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Staropolski Polinuros... czyli o początkach sztuki pływania

Recommended Posts

W odróżnieniu od kilku innych nacji nasi przodkowie nie dorobili się własnego oryginalnego

poradnika pływania, choć przecież doceniano walor tej umiejętności podczas działań zbrojnych.

Jak zatem z tym pływaniem bywało u naszych sarmackich przodków?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

M. Delimata, Wypadki losowe z udziałem dzieci w świetle średniowiecznych polskich katalogów cudów świętych, "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej" t. 51 z. 3-4 (2003) s. 333 - Piastunka wsiadła do łodzi wraz z rocznym chłopcem oraz trzy lub czteroletnią dziewczynką. Na środku rzeki łódź uderzyła w pień drzewa i przewróciła się. Kobieta wypuściła dzieci i chwyciła się dziobu łodzi natomiast przewoźnik popłynął wpław.

s. 334 Brak opieki był również przyczyną utonięcia dwuletniego chłopca imieniem Wilhelm. Jego opiekun położył go nad brzegiem Odry, a sam poszedł popływać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W "Tygodniku Morskim" (nr 34, 1965) W. Aleksandrowicz ogłosił artykuł pt. "Projekt nurkowania w XVI w.", w którym miał zrelacjonować wywody Stanisława Sarnickiego, omawiające:  "problem nurkowania, program ćwiczeń, w tej umiejętności i projekty ;instrumentów' do nurkowania".

Ktoś może to czytał?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.