Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mariusz 70

Ochotnicza Legia Kobiet

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny temat zainspirowany filmem "Bitwa Warszawska 1920".

Jak widac na dostepnych fragmentach,autorzy filmu uhonorowali udzial kobiet w bezposrednich walkach u boku WP.Bataliony OLK byly procz formacji rosyjskich w zasadzie jedynym tego typu ewenementem w swiatowej skali tych lat.

Pierwszy tego typu oddzial powstal we Lwowie juz w 1918 roku.Byla to Milicja Obywatelska Kobiet,batalion liczacy 350-400 ochotniczek.Podczas oblezenia miasta przez Ukraincow pelnil funkcje policyjno-wartownicze.

W lipcu 1919 roku przystapiono do formowania II batalionu OLK w Wilnie i Lidzie.Liczyl on w lutym 1920 roku 585 legionistek.

Procz tych formacji czysto wojskowych nalezy podkreslic wklad OLK w organizacje militarnego zaplecza.Panie prowadzily pralnie i zaklady krawieckie,poczty polowe,pracowaly w transporcie czy jako kurierki.

Latem 1920 w zwiazku z krytyczna sytuacja na froncie OLK postanowila wystawic jak najwiecej formacji czysto bojowych.Plan zakladal sformowanie po jednym batalionie we wszystkich OGen.Zaczeto werbunek wolontariuszek w przedziale wiekowym 18-40 lat.Szybkie postepy Armii Czerwonej nie pozwolily na pelne zrealizowanie planu mobilizacyjnego OLK,ale kilka oddzialow udalo sie mimo wszystko sformowac.Byly to:

-warszawski batalion wartowniczy

-warszawski batalion liniowy

-wilenski batalion liniowy

-krakowski batalion liniowy

-poznanski batalion liniowy

-warszawska kompania zapasowa

-oddzial z Grudziadza

-oddzial z Przemysla.

W bezposrednich walkach na froncie wzial udzial warszawski i wilenski batalion liniowy.Inne oddzialy pelnily funkcje policyjno-wartownicze.

We wrzesniu 1920 roku w szeregach OLK sluzylo 2529 kobiet.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kilka slow o mundurze.

Rzecz calkowicie i celowo zapomniana,a wiec warto od tego zaczac.Np.forum GRH Kampinos fachowo zagadnienie omawia.Zamieszczone sa zdjecia,odznaki i ciekawa plansza mundurowa:

http://www.grhkampinos.fora.pl/wojna-polsko-bolszewicka,22/ochotnicza-legia-kobiet-olk-1918-1921,310.html

Jest dostepny tez autentyczny material filmowy ukazujacy szkolenie batalionu wilenskiego.Ilustruje go piosenka ochotniczkom z tego miasta poswiecona.Jak sie zdaje wlasnie udzial w walkach tego oddzialu bedziemy mogli ogladac w kinie:

Zarowno na filmie jak i zdjeciach widac duze roznice w wygladzie polskich wolontariuszek OLK,a ich rosyjskich kolezanek z Batalionow Smierci.Polki na golily glowy "na zero",a tylko przycinaly wlosy.Nie nosily tez jak Rosjanki spodni,ale dlugie spodnice.Ogladajac dostepne fragmenty filmu "Bitwa Warszawska 1920",nalezy z przyjemnoscia stwierdzic,ze konsultanci sprawy nie pokpili i dziewczeta pokazano jak najbardziej zgodnie z realiami.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Piesn ochotniczek ze Lwowa:

Tutaj strona z Wiki OLK poswiecona,niestety bardziej niz skromna:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ochotnicza_Legia_Kobiet

Zalozycielka OLK byla Aleksandra Zagorska.Czlonkini Organizacji Bojowej PPS,Zwiazku Walki Czynnej i Zwiazku Strzeleckiego.W okresie I WS organizatorka kobiecej sluzby wywiadowczej I Br.Legionow Polskich.Bronila Lwowa w latach 1918-19 bedac w stopniu majora.Jej syn byl jednym z Orlat Lwowskich ,stracil zycie w walkach.

4 listopada 1918 zaklada organizacje paramilitarna Ochotnicza Legia Kobiet i zostaje jej komendantka.

W wojnie polsko-sowieckiej organizuje kolejne bataliony OLK.Dosluzyla sie stopnia podpulkownika.

Po II WS ta dzielna kobieta musiala sie ukrywac pod zmienionym nazwiskiem.

Zmarla 14 kwietnia 1965 roku.

Dla zainteresowanych szerszy biogram tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandra_Zag%C3%B3rska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolejna bohaterka OLK byla Wanda Gertz,jedna z najbardziej niezwyklych postaci w historii Wojska Polskiego.

W I WS sluzyla w meskim przebraniu(!) w I Legionie w latach 1914-16.W wojnie polsko-sowieckiej organizatorka i dowodca wilenskiego batalionu liniowego.W okresie miedzywojennym instruktorka obozow Przeszkolenia Wojskowego Kobiet i urzedniczka w GISZ.W 1939 roku bierze udzial w obronie Warszawy,nastepnie w szeregach AK.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_Gertz

Tutaj wiekszy artykul na temat tej postaci.Historia niezwykla nie tylko Wandy Gertz,ale i wilenskiego batalionu OLK.Specyficzny status ochotniczek,warunki sluzby,udzial w walkach itp.Czyli o batalionach OLK opowiesc:

http://histmag.org/?id=1133

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dopiero zaczynam swoją przygodę z rekonstrukcją.

Z racji tego, że interesuję się głównie II RP, postanowiłam zająć się tematem Ochotniczej Legii Kobiet. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc i podać linki do regulaminów, rozkazów albo wymienić publikacje (na chwilę obecną mam "Dziewczęta w maciejówkach"), które ułatwią mi skompletowanie munduru?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto zajrzeć do:

A . Marcinkiewicz-Gołaś "Ochotnicza Legia Kobiet 1918-1922"

A.J. Cieślikowa "Ochotnicza legia kobiet 1918 – 1922"

J. Dufrat "Kobiety w kręgu lewicy niepodległościowej. Od Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego do Ochotniczej Legii Kobiet (1908-1918/19)"

"Semper Fidelis. Obrona Lwowa w obrazach współczesnych".

Warto też przejrzeć dawne zszywki "Pod Karabinem" czy "Legunki".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.