Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
s.bartlomiej

Co to za mundur ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Zatem, mamy kolejne potwierdzenie.

Reasumując, raczej stuprocentowo pewne jest to, że jest to grupa żołnierzy polskich z Wojska Polskiego (zwanego potocznie, acz niezbyt prawidłowo "ludowym", a ówcześnie raczej "odrodzonym") sfotografowana pod koniec wojny lub do kilku lat po niej. Orzełek piastowski ostateczne potwierdza nasze dotychczasowe ustalenia. I wyklucza definitywnie "wyklętych". Aczkolwiek z kronikarskiego obowiązku wspomnę, że czytałem o przypadku noszenia "kuricy" w oddziale podziemia zbrojnego (nie pamiętam źródła, ale mógł być to nawet "Czterdziesty czwarty" Załuskiego). Ale to chyba na pewno nie ten przypadek.

Reszta jest gdybaniem:

1. Występowanie na fotografii orła piastowskiego wzór 1943 i orłów w koronach (tego niestety przy tej jakości zdjęcia nie nie da się z taką pewnością stwierdzić, jak występowania tzw. "kuricy", która jest niewątpliwa, ale domniemany chorąży i postać z jego prawej strony mogą nosić orzełki w koronach), sugeruje, że jest to okres wojny lub niedługo po niej. Im dalej od wojny występowanie tych orłów (zarówno "kuric", jak i "koronowanych") musiało być coraz rzadsze i pojawiła się całkowita dominacja orzełków wprowadzonych na przełomie 1944/1945 - tj. tradycyjnego wzoru z tarczą amazonki, ale bez korony.

2. Sporadyczne występowanie płaszczy sugeruje wiosnę lub jesień. Raczej ciepło, ale w płaszczu jeszcze się jego posiadacz nie ugotuje. Może to być nawet maj, w skrajnym przypadku czerwiec 1945.

3. Orzełek wzór 1943 sugeruje raczej 1 Armię, ale to nic pewnego.

4. Dosyć zdyscyplinowany, "dziarski", ale i pogodno-radosny ogólny obraz żołnierzy na zdjęciu przywodzi na myśl, że mamy do czynienia z regularnym wojskiem, ale już chyba po zakończeniu działań bojowych.

5. Nieotynkowany, czerwony budynek z tyłu jest wątłą przesłanką, aby lokalizować miejsce wykonania zdjęcia w Niemczech lub na Ziemiach Odzyskanych.

Dopisek:

I jeszcze jedna ciekawostka. Na zdjęciu mamy dwóch, a może i trzech szeregowców z pistoletami. Oczywiście mogą być one "trofiejne", pozaregulaminowe, czy ubrane specjalnie do zdjęcia, ale raczej sugeruje to jednostkę, w której wydawano broń krótką żołnierzom do samoobrony. Szczegółów dotyczących przydzielania pistoletów szeregowcom i podoficerom w Wojsku Polskim tego okresu nie znam, ale jest oczywiste, że w każdej armii takie rozwiązanie pojawia się, gdy żołnierz nie może sam się bronić za pomocą obsługiwanej przez siebie broni zespołowej (np. ckm), czy w formacjach specjalnych, lotniczych, pancernych, zmotoryzowanych itp. Na ostatnie z nich wskazywałby mundur żołnierza trzeciego od lewej (tego z PPS i w rękawicach). Jakoś mi przypomina kierowcę (mimo, że akurat on jedyny ma pistolet maszynowy).

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.