Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Co by było gdyby udało nam się w 1581 zabić Iwana Groźnego?

Recommended Posts

Otóż w 1581 r. oddziały Krzysztofa Radziwiła-Pioruna i Filona Kmity-Czarnobylskiego znalazły się w pobliżu Starycy nad Wołgą, gdzie przebywał Iwan Groźny miał zaledwie kilkuset ludzi. Od wzięcia do niewoli lub śmierci ocalił go sługa, który udając zbiega przeniknął do Litwinów i opowiadał o Starycy jako miejscu fantastycznie uzbrojonym. Tylko dlatego Radziwił z Kmitą ominęli Starycye i ruszyli na północ. Jak waszym zdaniem potoczyłaby się historia, gdyby udało im się pojmać Cara owego dnia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Być może udałoby się nam zdobyć Moskwę, albo narzucić jeszcze korzystniejsze warunki pokojowe, bo Rosja miałaby problem z obsadzeniem tronu, kraj w chaosie moglibyśmy to wykorzystać na naszą korzyść.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie wielka smuta nastąpiłaby pare lat wcześniej. Zapewne miałaby znacznie potężniejsze skutki. A może nawet Batory pokusiłby się o Moskwe?? Ale co ja mówie-car nie zginąłby, tylko wytargowanoby za niego jakieś prowincje i może sojusz przeciw szwecji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.