Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

P. Janiszewski, Panthera - ojciec Jezusa

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Książka wydana w Warszawie w 2013 roku. Ktoś czytał? Za słabo się znam na temacie by napisać coś konstruktywnego poza tym, ze jak dla mnie praca jest rewelacyjna. Warta wydania na nią wcale nie małych (50zł) pieniędzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak by to była chociaż JagdPanthera - to może by coś z tego było. A tak to słabo. Te wszystkie sensacje mnie nudzą.

Edytowane przez Smok Eustachy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Praca jest też dostępna w bibliotekach, można by zajrzeć do niej i ocenić czy rzeczywiście jest aż tak sensacyjna. Choć oczywiście ocenianie zawartości książki na podstawie tytuły to właściwa i adekwatna metoda postępowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Może Kod da Vinci też mam czytać?

No cóż - jeśli lubisz ten typ literatury to czemu nie.

Tytuł ale i tematyka

Ah tytuł i tematyka. No cóż jakoś się tak składa, że dział ten zwie się Archeologia i Starożytność więc zazwyczaj pojawiają się tu książki tyczące się tego odcinka chronologicznego. Trudno zresztą żeby było inaczej.

Co do tematyki to mogę przybliżyć Ci nieco treść książki nawet.

Autor jest źródłoznawcą co wyraźnie widać przy czytaniu pracy, gdyż odpowiednie partie pracy są bardzo solidne i niejednokrotnie dominują nad właściwa treścią poddaną rozważaniom. Nie jest to moim zdaniem wada - autor po prostu się na tym zna a jednocześnie jest to element niezbędny do przeprowadzenia jakichkolwiek analiz chronologicznych odnoszących się do starszeństwa konkretnej idei.

Praca dzieli się na cztery zasadnicze części. W pierwszej autor zajmuje się korpusem listów św. Pawła i trzema ewangeliami - Marka, Mateusza i Łukasza analizując ich starszeństwo, moment ich powstania oraz środowisko w jakim powstawały oraz to co mówią one na temat narodzin Jezusa. Ważne miejsce zajmuje tu również przedstawiona przez Mateusza genealogia Jezusa.

W części drugiej zajmuje się ewangelią św. Jana ale co ważniejsze Pismem Orygenesa, Przeciw Celsusowi, przybliża postać autora tegoż traktatu, jego patrona oraz Celsusa. Przedstawia również swoje własne wnioski co do pochodzenia zarzutów stawianych przez Celsusa - mianowicie wedle niego pochodzą one ze środowiska żydowskiego. Następnie analizuje strukturę chronologiczną Talmudu Babilońskiego oraz tym co utwór ten mówi o Jezusie i jego narodzinach. Na koniec przechodzi do sławnej inskrypcji z Bingen, przy czym zaznacza, ze postaci o imieniu Panthera znamy więcej, z materiału epigraficznego, niż tylko tego sławnego Panterę z Bingen.

W trzeciej części przedstawia to co sami chrześcijanie myśleli na temat narodzin Jezusa - zarówno ci których chcielibyśmy zwać ortodoksyjnymi jak i ci których moglibyśmy w jakimś tam stopniu nazwać heretykami, by w części czwartej przedstawić polemiki chrześcijan z ideą Pantery jako ojca Jezusa.

Do tego mamy dodatki w którym przedstawione jest podejście świata antycznego do idei dziewiczego rodzenia się.

Polecam jednak przeczytać samą pracę. Być może pozwoli to wyrobić sobie zdanie nieco inne niż to co można wymyślić na podstawie tytułu i tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.