Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Jak Himmler przegrał walkę o przemysł

Rekomendowane odpowiedzi

Himmler pośród różnorakich wizji SS miał i tę by formacja ta miała solidne podstawy ekonomiczne swej działalności, czego próbami były jeszcze w latach 30. takie przedsiębiorstwa powstałe pod auspicjami SS, jak: Deutsche Erd- und Steinwerke (DEST) czy Deutsche Ausrüstungsweke (DAW). Wybuch wojny wedle Himmlera otworzył przed tymi zamiarami znacznie szersze perspektywy, wreszcie dysponował niebagatelnym atutem w postaci nieograniczonej i praktycznie darmowej siły roboczej. Deficyt siły roboczej, który w ostrej formie ujawnił się na przełomie 1941 i 1942 r. sprawił, że Himmler dostał szansę na wkroczenie w życie gospodarcze Niemiec, szansą tą było przekazanie Himmlerowi odpowiedzialności za rozbudową i produkcję odlewni zakładów Volkswagenwerk GmbH Fallersleben. Propozycja takiego rozwiązani wysunął przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Broni Pancernej Ferdinand Porsche.

Himmler stanął zatem do rywalizacji z RWHG i Albertem Speerem, który zasadniczo reprezentował interesy dużych niemieckich (prywatnych) przedsiębiorców.

W zamyśle Himmlera przedsiębiorcy chcący wynająć robotników mieli lokalizować swe przedsiębiorstwa w pobliżu obozów, wedle jego nadziei z czasem to SS przejęłoby te przedsiębiorstwa. Ostatecznie cios tym koncepcjom zadał sam Hitler podejmując (nie bez wpływu ze strony Speera) we wrześniu 1942 r. decyzję, że zamiast przenosić zakłady w okolice obozów należy tworzyć obozy przy istniejących czy budowanych zakładach.

Co udało się stworzyć Himmlerowi w ramach tych zamierzeń?

Jakie przedsiębiorstwa poczęły przenosić swa produkcję w pobliże obozów?

Na ile istotne to były zakłady w wysiłku III Rzeszy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.