Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Spór wokół oprawy mazowieckiej Bony

Rekomendowane odpowiedzi

To, że królowa Bona od dawna miała na swej uwadze dobra mazowieckie - to oczywiste, być może był to dalekosiężny plan związany z Prusami.

Królowa działa sprytnie i niezwykle szybko, jeśli patrzeć, że zapis mazowiecki uzyskała na trzy miesiące przed zgonem synowej. Decyzje z

11 marca 1545 r. z oczywistych względów formalnych znaczenia ustawy mieć nie mogły, z drugiej strony król traktował swe postanowienie jako

decyzję przynależną mu w zakresie swobody dysponowania domeną królewską.

Wywiązał się ostry spór co do legalności królewskiej decyzji, jak i spadkowych konsekwencji.

Czy był to precedens, czy może król odwołał się do stosowanej już praktyki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wynikła kwestia zapisania oprawy Elżbiety Habsburżanki środowiska dworskie poczęły przedstawiać pogląd, że nie mogą być to inne królewszczyzny niźli te tradycyjnie przyznawane królowym (od 1461 r.), czyli dobra wielkopolskie i małopolskie. Tedy Bona "łaskawie" odstąpiła synowej swą pierwotną oprawę z 1518 roku. Na nieszczęście 15 czerwca 1545 r. młoda królowa umiera, stąd zapis dóbr "starej" królowej nie niósł za sobą skutków rzeczowych. W tym czasie Bona jednak zdążyła uzyskać zapis (11 marca 1545 r.) wystawiony "in conventione generali".

I tu tkwi pierwszy problem. Szlachta oskarżała władcę, że z tym zapisem czekał aż wyjadą posłowie ziemscy, faktem jest, że sesja sejmu krakowskiego formalnie została zamknięta 3 marca 1545 roku. W odpowiedzi król oświadczał:

"Napisano oprawę KJM, czciono ją, wszyscyście zwolili (...) acz i bez zezwolenia mógłbych to był uczynić, co mam od Boga i od poddanych swoich i od was. Rad, wolno mi szafować i dożywociem zapisywać, tak i innym. Wy, gdyby wam wasze dożywocia ruszane były, ciężko by się to widziało, rozumiejcież i o drugim także".

/"Mowa, którą Zygmunt I miał z płaczem roku 1545" wyd. M. Wiszniewski, s. 152-154/

I teraz pytanie zasadnicze, jak pod względem prawnym wyglądało zabezpieczenie na dobrach mazowieckich: wiana a jak posagu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.