Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Pogoda, Warszawa, kwiecień 1924 r.

Recommended Posts

Albinos   

Pierwszy raz chyba w historii mojego pobytu na forum zakładam tutaj temat - ale do rzeczy. Pogoda w Warszawie w kwietniu 1924. Nie dysponuję żadnymi wspomnieniami/pamiętnikiem na ten miesiąc (albo zwyczajnie o nich nie pamiętam), nie mogę w zasobach FBC znaleźć żadnej gazety z tego miesiąca (takiej warszawskiej, "Kurier Warszawski" dla lat 40. XIX w. a i owszem, ale 1924 niet)... Ktoś, coś? Potrzebna jest mi dosłownie krótka wzmianka. Od razu zastrzegam, że długie poszukiwania w grę nie wchodzą, nie chcę nadużywać niczyjego czasu, sam w czwartek będę miał dostęp do "Kuriera Warszawskiego" w bibliotece więc spokojnie sobie sprawdzę, ale może ktoś mógłby podrzucić coś wcześniej? Ale to jeśli ma możliwość sprawdzić to tak od ręki, nie ma sensu grzebać w kilkunastu książkach/gazetach.

Inna rzecz, to zastanawiam się, czy zasoby internetu zawierają jakieś archiwa, w których można by sprawdzić pogodę x lat wstecz? Tak dla samego XX wieku chociażby...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Artykuł tak, o Zalewskim nie. Rzecz dla tekstu w zasadzie bez większego znaczenia, ot może się przydać przy budowaniu narracji. Lubię takie szczególiki wykorzystywać do uplastyczniania opisów. A całość tyczy się złotówki.

Jak pisałem problemu nie ma. Jak nie dzisiaj, to w czwartek sobie sprawdzę dokładnie ówczesną pogodę i najwyżej delikatnie przerobię to co napiszę do tego czasu. Tym niemniej dzięki za zainteresowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

A to i przed napisaniem mogę rzec co i jak. Pogoda ma pomóc w odtworzeniu wydarzeń 28 kwietnia 1924 r. - taki dodatek do opisu z pamiętników Rataja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedyne co mogę powiedzieć to, że wiosna 1924 r. była mocno deszczowa (wiosna 1924 r.: 121,7 mm), ale czy akurat w samym kwietniu to nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.