Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
wojtecky

muzeum - meble z okresu starożytnego egiptu

Recommended Posts

wojtecky   

witam,

Drodzy forumowicze, chciałbym prosić was o pomoc. Szukam muzeum w Polsce, które ma w swej kolekcji meble z okresu starożytnego egiptu (tylko mebel, nie jakieś narzędzia, czy naczynia ceramiczne...). Wystarczy, aby owe muzeum miało w swej kolekcji chociaż jeden taki mebel. Po co mi to wiedzieć? Muszę na zaliczenie opisać jeden takowy mebel z tejże epoki i musi to być właśnie mebel powstały w starożytnym Egipcie :)

ewentualnie jeśli nie w Polsce, to czy w Niemczech coś znajdę?

z góry wielkie DZIEKI za pomoc, pozdrawiam :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

http://www.meble.swarzedz.pl/index.php?id=5

http://www.reshafim.org.il/ad/egypt/timelines/topics/furniture.htm

http://www.digitalegypt.ucl.ac.uk/furniture/

takie śmieszne coś. Tak poważnie Egipt miał problem z meblami bo te w zasadzie powstawały z drewna - słabo w kraju nad Nilem dostępnego a zatem bardzo drogiego.

Z tego co wiem żadnych oryginalnych Egipskich mebli w Muzeum Narodowym nie ma. Mają takie na pewno w Kairze (albo raczej mieli ostatnio coś tam palili). Egipcjanie mieli za to taką fajną cechę, ze często wykonywali miniaturowe modele przedmiotów codziennego użytku które składali zmarłym do grobu. Do tego jest mnóstwo malowideł z przedstawieniami mebli. W Muzeum Narodowym jest tzw stela kapłana gdzie widać krzesła czy posąg Sachmet z krzesłem.

Nie znam za bardzo zasobów Ägyptisches Museum Berlin ale wydaje mi się, że będą mieli pokaźną ekspozycję przynajmniej ikonografii mebli bez konieczności odwiedzenia muzealnych magazynów. Oczywiście nie wiem czy wyprawa tam jest koniecznością.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.