Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Rekwizycja odbiorników radiowych

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Jak , na jakiiej podstawie, odbywało się odbieranie odbiorników radiowych Polakom.

I czy była różnica pomiędzy GG a terenami poza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do podstawy - wydano rozporządzenie omawiające kto i w jaki sposób może posiadać i użytkować radioodbiorniki. Pierwsze obwieszczenia mówiły o nakazie bezzwłocznego oddania (do 5 listopada) odbiorników do komisariatów policji niemieckiej. W Warszawie takie obwieszczenia ukazały się 10 października 1939 roku. Dziennik Rozporządzeń GGP z dnia 15 grudnia 1939 roku powiadamiał o bezwzględnej konfiskacie wszystkich odbiorników radiowych na terenie GG należących do ludności polskiej. Odbiorniki należało niezwłocznie oddać, a ostatecznym terminem zdania do urzędu władz terenowych, lub na policję, był 25 stycznia 1940 roku. Obywatele pochodzenia niemieckiego mogli posiadać radioodbiorniki, musieli jedynie je zgłosić i zarejestrować.

cibc.jpg

/obraz za stroną: historiaradia.neostrada.pl; historiaradia.neostrada.pl/zdanie%20radia%20katowice.jpg/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z dniem 13 kwietnia 1940 r. zaczęła na terenie GG obowiązywać nowa ordynacja radiowa, która w tym kształcie utrzymała się do końca okupacji. W myśl jej przepisów można się było ubiegać o posiadanie radioodbiornika, zezwolenia bezwarunkowe bądź czasowe wydawała Deutsche Post Osten. W praktyce zezwolenie tyczyło się głównie Niemców i niektórych Volksdeutschów. Osoba uzyskująca takie zezwolenie miała uiszczać opłatę w wysokości 4 zł miesięcznie, płatne od pierwszego każdego miesiąca - z góry. Otrzymywano też specjalną książeczkę radiowo-abonentową, należało wklejać do niej znaczek Niemieckiej Poczty Wschód ("Zloty 4 Rundfunk") za każdą uiszczoną opłatą. Był to dwuczęściowy akcydens z wiedeńskiej drukarni Staatdruckerei Wien, znaczek w kolorze czerwonym składał się z dwóch części, z których dolna (z literą "A") pozostawała w urzędzie jako dowód wpłaty.

/za: Z.A. Kaczmarek "Znaczki radiowe Niemieckiej Poczty Wschód", "Filatelista", R. XLVIII, nr 6 (944), czerwiec 2001/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.