Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

punca   

Mam kilka pytań o konkretne wyrazy. Znam, że tak powiem, definicję, a nie znam konkretnej nazwy. Proszę o pomoc w jej określeniu.

1. W początkach XII wieku najważniejszym zwierzchnikiem opactwa w Saint-Denis był papież. Jak nazywa się prawo, w którym kościół był wyjęty ze struktury lokalnego kościoła, a bezpośrednim zwierzchnikiem opata był papież?

2. W tym samym czasie we Francji panowały dwa typy przywilejów finansowych wynikających z prawa patronatu. Jakie są ich nazwy? Pierwszym przywilejem było prawo króla do pobierania pełnych dochodów z danego terenu do czasu wyznaczenia następcy po śmierci biskupa lub opata zarządzającego danym terenem. Drugim przywilejem było zniesione w XIII w. prawo do zabrania przez króla wszelkich ruchomości należących do biskupa po śmierci tego biskupa.

3. Trzecie pytanie bezpośrednio wiąże się z drugim, mianowicie jak nazywa się taki okres, w którym tereny kościelne zostają bezpańskie? Okres pomiędzy śmiercią jednego biskupa czy opata a wyborem przez króla kolejnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego pytania, zapewne chodzi o: egzempcję (łacińskie: exemptio), co do ostatniego to okres taki określano poprzez termin: sede vacante (od łac. sedes vacans).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.