Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

O tych co z Pawiaka wyszli...

Recommended Posts

Albinos   

Według Stanisława Płoskiego przez Pawiak przeszło około 100 tys. więźniów (chodzi rzecz jasna o okres okupacji). Z tego 37 tys. miało zostać rozstrzelanych, 60 tys. wysłano do obozów, a reszta... no właśnie. Przypadki, kiedy to kogoś zwolniono z Pawiaka są stosunkowo nieliczne. Ile takich historii znamy? Jak zazwyczaj wyglądało to zwolnienie? Czy było ono efektem świadomej decyzji Niemców uznających, że dana osoba faktycznie jest niewinna, czy jednak była to kwestia przypadku, pomocy z zewnątrz? Jak to wyglądało w porównaniu z innymi placówkami tego typu na terenie GG?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzwonek   

Ciekawy temat... Nie słyszałem osobiście o zwolnieniu kogoś ze względu na to że Gestapo się pomyliło. Nie sądzę też aby też Niemcy przyznali się do pomyłki. Bardziej prawdopodobne jest to że po prostu ludzie z Pawiaka/Szucha wychodzili w zamian za informację dotyczące konspiracji. Zdarzały się też ucieczki w czasie transportu z Szucha na Pawiak lub odwrotnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

O wykupywaniu więźniów z rąk niemieckich trochę już było tutaj.

Pięć ostatnich wpisów dotyczących wykupywania

przeniesiono do podanego przez Albinosa tematu

secesjonista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.