Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Quik

Co by było gdyby królowa Jadwiga wybrała innego kandydata na męża?

Recommended Posts

Quik   

Otóż co by było gdyby Jadwiga nie wybrała za swojego męża wielkiego księcia Litewskiego ? O ile dobrze pamiętam Jadwiga miała także innych kandydatów.. Jak wiemy ten ślub zapoczątkował poprawienie się stosunków z państwem Litewskim, a co za tym idzie ostatecznie wspólnym sojuszem przeciwko Krzyżakom,unią personalną,unią Lubelską itd itd. A co by było gdyby Jadwiga wzięła za męża kogoś bardziej z zachodu np z państw Niemieckich? Myślę,że inna decyzja zmieniłaby diametralnie losy Polski. Nie tylko pod względem terytorialnym,ale także kulturalnym,może i nawet nigdy by nie powstała demokracja szlachecka? Zapraszam do dyskusji :)

Edited by Quik

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Przecież Jadwiga Andegaweńska nie wybierała sobie męża. Szlachta wybrała za nią.

Interesy Korony były ważniejsze niż serce Królowej, a w tym czasie w interesie Korony był sojusz z Wielkim Księciem Litewskim (zagrożenie z północy i zachodu: Krzyżacy, Brandenburgia i Czechy). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quik   

no tak prawda,ale co by było jeżeli jednak by się uchylili na innego męża?

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   

Otóż co by było gdyby Jadwiga nie wybrała za swojego męża wielkiego księcia Litewskiego ?

Jadwiga w 1384 roku miała 10/11 lat, więc nijak mogła być samodzielnym podmiotem prawnym. Nawet gdybyś uchwycił to w szerszej perspektywie czasowej, to z łatwością zauważysz, iż Andegawenka nie miała żadnego wpływu na aktualne wydarzenia na scenie politycznej. Negocjacje o koronę Królestwa toczyły się między

Elżbietą Bośniaczką, a panami krakowskimi. Co więcej, historiografia podkreśla, że Elżbieta była niechętna Wilhelmowi Habsburgowi, przez co była skłonna szukać lepszej partii dla córki. Z kolei dla Królestwa to małżeństwo nie mogło przynieść żadnych korzyści (pomijam kwestię wypadków 1380-1383).

Jagiełło był kandydatem idealnym, zwłaszcza dla interesów stronnictwa małopolskiego, a w pewnym sensie był również wyborem możliwym do przyjęcia dla interesów Wielkopolan. Oczywiście całą otoczkę kronikarską Długosza, który przytacza jako powód tego mariażu piękno młodej Jadwigi szeroko znane w Europie, należy traktować z przymrużeniem oka.

Do dzisiaj kwestią sporną jest, z której strony wyszła inicjatywa małżeństwa, Latopisy podają że to Polacy, a z kolei Długosz że Litwini.

O ile dobrze pamiętam Jadwiga miała także innych kandydatów..

- Związek z Wilhelmem, niedopełniony (opowiadam się za argumentami prof. Jarosława Nikodema na ten temat).

- Siemowit IV

- Jagiełło

Jak wiemy ten ślub zapoczątkował poprawienie się stosunków z państwem Litewskim,

Przed 1385 rokiem jakie niby były te stosunki?

a co za tym idzie ostatecznie wspólnym sojuszem przeciwko Krzyżakom,

Czy to pierwszy raz?

unią personalną,unią Lubelską itd itd.

Według Ciebie, są to najważniejsze osiągnięcia tego związku?

A co by było gdyby Jadwiga wzięła za męża kogoś bardziej z zachodu np z państw Niemieckich? Myślę,że inna decyzja zmieniłaby diametralnie losy Polski. Nie tylko pod względem terytorialnym,ale także kulturalnym,

Jadwiga w początkowych latach swego pobytu w Polsce nie mogła samodzielnie podejmować takowych decyzji. Dlatego o jej mariażu decydowała Elżbieta i panowie krakowscy, a królowa mogła jedynie manifestować swoją wolę potraktowaniem bramy toporem.

no tak prawda,ale co by było jeżeli jednak by się uchylili na innego męża?

"Uchylili", czyli ktoś im narzucił innego kandydata? Kto mógł to uczynić?

Edited by kalki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quik   

Słyszałem,że to jest chyba dział gdzie się gdyba..nie prawdaż? Nie,nie uważam ze przedstawione wyżej skutki są najważniejsze podałem tylko parę przykładów,które wpadły mi do głowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   

Słyszałem,że to jest chyba dział gdzie się gdyba..nie prawdaż?

Czyli, nie mogę skrytykować Twego gdybania? Sądziłem, że ten dział polega na wysnuwaniu abstrakcyjnych koncepcji opartych na realiach i podstawie źródłowej, która jest znanej powszechnie proweniencji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.