Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marthisto

Powstanie Styczniowe udział szlachty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kieruje zapytanie do osób "wgryzionych" w temat powstania styczniowego. Ja przynaję jestem "zielona" i w historii zajmuje sie całkiem inną działką. Jednak jakiś czas temu postanowiłam opracować biogram jednego z powstańców związanego z moja małą ojczyzną. Jest on pochowany na cmentarzu w mojej miejscowości a tak niewiele o nim wiadomo. Ale konkrety znalazłam w broszurce(mowa pogrzebowa W. Oborskiego) wydanej w 1921 r. informację, że o powstaniu Oborski dowiedział sie w trakcie nauk w gimnazjum w Krakowie, w szeregi powstańcze zaciąga się do oddziału Lelewicza. W trakcie walk odznaczył sie taką walecznością że "jenerał" Kruk nominował go na oficera wojsk polskich. Następnie jako 17-letni chłopiec w bitwie pod Kockiem zostaje cięzko ranny.

Proszę o pomoc gdzie moge w najprostrzy i najlepszy sposób szukac potwierdzenia tych informacji? Kto to Lelewicz? niestety nic nie moge o nim znaleść, jak sprawdzić kto otrzymywał nominacje oficerskie?

Będę wdzięczna z konkretne wskazówki. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Tutaj mowa najpewniej o oddziale nie Lelewicza, a płk. Marcina Borelowskiego ps. Lelewel, był m.in naczelnikiem wojskowym województwa podlaskiego.

Sam był nastawiony na ściślejsze powiązanie działań zbrojnych na powierzonych mu ternach z siłami przygotowywanymi w Galicji.

Poległ pod Batoszem 6 IX 1863 r.

Z literatury polecam:

Fundamentalna rozprawa Stanisława Góry, Partyzantka na Podlasiu 1863-184, Warszawa 1976.

Zdzisław Bieleń, Zwycięzca spod Żyrzyna. Generał Michał Heydenreich-Kruk (1831-1886), Lublin 2006.

Spis chronologiczny i alfabetyczny bitew i potyczek 1863-1864, Zielińskiego --> http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=65562&from=FBC

To tak na szybko.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zamiast ze spisu lepiej skorzystać od razu z pracy Zielińskiego:

http://www.wbc.pozna...dirids=4&lp=591

to jest dotąd biblia powstania styczniowego-przynajmniej w aspekcie militarnym

do tego jest bogata literatura pamiętnikarska w wielkopolskiej b c jest specjalny dział na ten temat

warto też skorzystać z pracy:

Z dziejów powstania styczniowego w rejonie Gór Świętokrzyskich. Author, Wiesław Caban

gdzie powinny być tabele dotyczące procentowego składu wartw społecznych w niektórych partiach powstańczych (o ile dobrze pamiętam)

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, za wskazówki, które okazały się trafne i cenne. Chciałabym jednak dalej drążyć temat, wiec czy mógłby ktoś polecić mi dalszą literaturę?

Interesują mnie też pozycje z literatury pamiętnikarskiej w których byłaby szansa znaleść informacje na temat wydarzeń opisanych w pierwszym zapytaniu.

Dodatkowo zapytam o jeszcze jedną kwestię. Czy wiecie gdzie szukać szczegółów dot. aresztowania Władysława Rawicza, naczelnika województwa podlaskiego. Interesuje mnie to ponieważ w dworze w Proszewie, gdzie mieszkał Maksymilian - ojciec mojego bohatera znajdowała się kancelaria Naczelnika Cywilnego Województwa. Podobno w trakcie śledztwa M. załamał się i za cenę uwolnienia syna (?) wydał całą cywilną strukturę województwa oraz tajne archiwum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Władysław Rawicz właściciel dóbr Grochów [powiat węgrowski), był co ważne naczelnikiem cywilnym woj. podlaskiego. od końca lipca, wcześniej był zastępcą naczelnika woj. podlaskiego Ludwika Krakowa, a jeszcze wcześniej był naczelnikiem powiatu siedleckiego. Został aresztowany 27 IX, powieszony w Siedlcach 21 XI 1863 r.

Szczegóły znajdziesz u Ramotowskiej, tym niemniej podaję niżej również i inną literaturę poglądową w tej sferze zainteresowań.

[1] Giller A., Władysław Rawicz [w:] Polska w walce. Zbiór wspomnień i pamiętników z dziejów naszego wyjarzmienia, Kraków 1875.

[2] Maliszewski J., Władysław Rawicz w powstaniu styczniowym, Warszawa 1935.

[3] Niebelski E., pt. Zmierzch Powstania Styczniowego w Lubelskiem i na Podlasiu 1864-1870, Lublin 1993.

[4] Ramotowska F., Rawicz Władysław [w:] PSB, t. XXX, 1987.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.