Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Wozy skarbowe

Rekomendowane odpowiedzi

Co o nich wiemy?

Z jakich miast były posyłane i z jaką zawartością?

Czy każda wyprawa wojenna - odzwierciedlała się w takiej powinności?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bohdan Dyakowski w swej pracy "Koń. Towarzysz człowieka" napisał:

"Skarbnik czyli wóz skarbny był to porządny, mocny, zazwyczaj czterokonny wóz z przykryciem przeznaczony do wożenia za królami lub książętami żywności, obroków i różnych przyborów podróżnych. Następnie nazwę tę przeniesiono na wozy, które towarzyszyły wojskom, a których dostarczenie było obowiązkiem miast. Większe miasta nadsyłały na wojnę po kilka 'wozów skarbnych, oponami nakrytych, leguminami i narzędziami wojennymi naśpizowanych'. Mniejsze miasta składały się w kilka na jeden wóz. Każdy taki wóz musiał być zaprzężony w parę lub czwórkę dobrych koni, mieć porządnego woźnicę i jednego lub dwu uzbrojonych pachołków do obrony jego zawartości".

/Warszawa 1911, s. 78-79/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z racji szczupłości materiału co do okresu RON, kilka fragmentów z czasów wcześniejszych, choć nie wydaje się by coś w tym zakresie miało się zmieniać (z biegiem lat) gdyż większość obciążeń związana była z konkretnymi przywilejami:

"Wedle przywileju Ziemowita księcia na Rawie (...) z r. 1437 mieszczanie Gombina ziemi gostyńskiej zobowiązani byli w razie wyprawy wojennej dostawić wóz czterema silnemi końmi, dobrze naładowane żywnością i napojami. Przywilej erekcyjny miasteczka Łopienno w województwie gnieźnieńskiem położonego, r. 1519 wydany, orzeka, iż mieszkańcy obowiązani są dostarczyć dwa konie do wozu wojskowego, wartujące 10 grzywien, albo takąż samą ilość pieniędzy złożyć lub natomiast jednego jeźdźca uzbrojonego wyprawić (...)

Lustracyje starostw i królewszczyzn (...) wymieniają miasta (...) których mieszkańcy obowiązani byli, przy boku właściwego kasztelana, wyprawić na pospolite ruszenie (tempore expeditionis generalis bellicae) wozy wojenne. Każdy taki wóz skarbny miał być oponą nakryty, żywnością t.j. rozmaitemi leguminami oraz apparamentami czyli przynależnemi narzędziami wojennemi naspiżowany, w jednego, dwa, lub cztery konie zaprzężony, przy którym oprócz woźnicy, jednego lub dwu drabów czyli pachołków uzbrojonych, w barwie wysłano.

Nie wszystkie atoli z miast i miasteczek wymienionych były w możności, w ten sposób uprawidowanych dostarczyć wozów; mniej ludne i uboższe w kilko na urządzenie jednego wozu się składały".

/C. Biernacki "Rejestr wozów skarbnych od miast i miasteczek rzeczypospolitej koronnych na wyprawę wojenną roku 1521 dostarczonych", w: "Scriptores Rerum Polonicarum", T. IX, "Archwium Komisyi Historycznej", T. III, Kraków 1886/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

J. Szymczyk "Żywność na miejskich wozach wojennych w późnym średniowieczu i na początku epoki nowożytnej", "Przegląd Nauk Historycznych" 2006, R. V, nr 1 (9).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.