Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
roos

Rzeczpospolita i Europa XVI i XVII w.

Rekomendowane odpowiedzi

roos   

Witam, jest to mój pierwszy temat na tym forum. Chciałbym prosić Was o pomoc w kilku zadaniach. O to one:

Zad. 1

Do podanych definicji bądź opisów dopisz odpowiednie pojęcia, do którego się one odnoszą.

1. Czechy i Węgry powiększyły zaś dziedziczne ziemie Habsburgów w 1526 r., po tym jak Ludwik Jagiellończyk poległ w bitwie z Turkami.

2. Zbrojne wystąpienie opozycji przeciwko królowi pod hasłem obrony przywilejów i wolności szlacheckich.

3. Inicjatywa podjęta przez średniozamożną szlachtę zmierzającą do zarządzenia problemom finansowym Rzeczypospolitej.

Zad. 2

Wpisz właściwą osobę do podanych biogramów.

1. W okresie powstania kozackiego jedyny dowódca, który był w stanie zorganizować siłę zbrojną i stawić czoła przeciwnikowi, bunty kozackie, „topił w morzy krwi”.

2. Wojewoda krakowski, który w 1607 r. stanął na czele opozycji szlacheckiej skierowanej przeciw Zygmuntowi III Wazie. Pokonany przez wojska królewskie ukorzył się przed władcą.

3. Wojewoda sandomierski, który poparł „carewicza” Dymitra Samozwańca i rozpoczął interwencję polską w Rosji.

Zad. 3

Przeczytaj uważnie tekst źródłowy i odpowiedz na pytania.

W nagrodę i dla zadośćuczynienie mniejszemu przymierzu Jego Świętobliwa Królewska Mość obiecuje dać i wyrobić dla Jego Wysokości [Jerzego Rakoczego, ks. Siedmiogrodzkiego], według punktów całą resztę ziem polskich, z wyjątkiem tych, które zawarował dla siebie, swych następców i korony szwedzkiej, jak niemniej dla Najjaśniejszego elektora brandenburskiego, dla księcia Bogusława Radziwiłła i kozaków […]. A mianowicie JKM dla siebie i korony szwedzkiej waruje całe Kujawy, Prusy, Kaszuby, Pomorze [...]. Pas nadbużański ku Warszawie i całe Podlasie […]. Dla księcia Radziwiłła województwo nowogrodzkie z innymi posiadłościami gdziekolwiek je dotąd ma, prawem zwierzchnictwa. Dla najj. Elektora brandenburskiego województwa łęczyckie, kaliskie, poznańskie i sieradzkie z ziemią wieluńską […].

1. W jakiej sytuacji znajdowała historycznej się wtedy Rzeczpospolita?

2. Kto w tym czasie panował w Polsce, i o jakim królu szwedzkim jest mowa w tekście?

Zad. 4

Określi jakich konfliktów (zaznaczając przeciwnika i okres czasowy) Rzeczypospolitej dotyczą opisy podane w tabeli.

1. W odpowiedzi na sojusz Wasyla Szujskiego z rządzącym Szwecją Karolem IX Sudermańskim Zygmunt III Waza zdecydował się na zbrojną interwencję. Wojska Rzeczypospolitej przystąpiły do oblężenia Smoleńska, które trwało blisko dwa lata.

2. W lipcu 1626 r. wojska przeciwnika niespodziewanie wylądowały w Pilawie, zajmując Malbork, Elbląg, Braniewo, Gniew. Zanim skoncentrowano siły polskie, wróg umocnił się na zdobytym terenie, choć nie był w stanie zdobyć potężnie ufortyfikowanego Gdańska.

3. Upokarzające warunki traktatu spowodowały mobilizację szlachty ponad politycznymi podziałami. Szybko zwołany sejm uchwalił podatki, które przeznaczono na zaciąg wojska. Gdy Rzeczpospolita odmówiła zapłacenia haraczu, doszło do wznowienia wojny. Nadciągające z kolejną wyprawą wojska przeciwnika zostały rozbite pod Chocimiem.

Zad. 5

Wyjaśnij pojęcie:

Kościół pokoju -

Dziękuje bardzo za pomoc. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Proponowałbym, abyś na początek podał swoje odpowiedzi. Nie robimy za nikogo gotowców, co najwyżej możemy sprawdzić, czy odpowiedzi są ok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
roos   

Wiesz, ogólnie jest jeszcze 5 pytań, ale z tamtymi się już uporałem. Aczkolwiek do tych do myślę, że będzie tak jak podam niżej albo po prostu nie podam, bo nie wiem tego (niestety):

Zad. 1

2 - rokosz

3 - ruch egzekucyjny

Zad. 2

1 - Jan Sobieski

2 - Stanisław Żółkiewski

3 - Stanisław Koniecpolski

Zad. 4

1 - wojna polsko-rosyjska (1607-1617)

2 - wojna polsko-szwedzka (1626-1634)

3 - wojna polsko-turecka (1672-1697)

Zadania trzeciego i piątego niestety nie wiem.

Edytowane przez roos

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co to za wojna polsko-szwedzka (1626-1634)? :)

W zadaniu 2 wszystkie odpowiedzi błędne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
roos   

@Kadrinazi: wychodzi na to, że zapisałem daty źle w zeszycie. To byłą wojna o pomorze ze Szwecją. Ogólnie mam zapisane trzy wojny ze szwedami: pierwszą o Inflanty w 1600-1611, drugą to właśnie tą wyżej oraz trzecią - Potop Szwedzki.

Nie wiem, jakie mogą być te wojny.

No i jeszcze, aby się upewnić proszę o sprawdzenie dwóch biogramów:

1. Hetman polny, który na czele oddziałów polskich wiernych królowi prowadził tzw. wojną szarpaną w okresie tzw. potopu szwedzkiego, zwycięzca spod Warki.

2. Hetman litewski dowodzący w wojnie ze Szwecją o Inflanty, okazał swój geniusz dowódczy zwłaszcza w bitwie pod Kircholmem.

Dzięki wielkie wszystkim ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.