Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bybyldobryswiat

Od jakiego słowa powstały na świecie nazwy przyrządów wszelkich do mierzenia ,pytanie do znawców

Recommended Posts

Nie istnieje słowo będące pierwowzorem dla "przyrządów wszelkich do mierzenia", taka poziomica, ekierka, encefalospektrograf, astrolabium czy licznik Geigera - nie mają wspólnych korzeni.

W polskich nazwach powtarzającą się cząstką są: "mierz" (krokomierz, dalmierz, woltomierz), "metr" (dozymetr, manometr, barometr, areometr), czy "graf" (barograf, elektrokardiograf, astrograf).

Widać zatem, że w poszczególnych przypadkach można się odwoływać do métron katholikón, w innych choćby do łacińskiego "mensura".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.