Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
nawka

"Od sasa do lasa" Janusz Tazbir

Rekomendowane odpowiedzi

nawka   

Byłam wczoraj na promocji książki prof. Janusza Tazbira "Od sasa do lasa" w warszawskim Klubie Księgarza. Profesor, jak zawsze tryskał dowcipem i sypał anegdotami.

Ale nie o tym chciałam napisać :)

"Od sasa do lasa" jest zbiorem artykułów historycznych o tematyce: "proceder tworzenia i wykorzystywania falsyfikatów historyczno-literackich – rzekomych pamiętników, listów i relacji", "studia nad kulturą sarmacką poprzez analizę dorobku kronikarskiego" oraz "profesor Tazbir przypomina biografie i dorobek swych ulubionych autorów".

Pewnie najciekawszy jest wątek falsyfikatów, ale ja zaczęłam czytać od ostatniej części - o ulubionych pisarzach Profesora, bo jest tam mój ulubiony Jan Potocki autor "Rękopisu znalezionego w Saragossie":

"Trudno się oprzeć wrażeniu, iż drugim ważnym motywem, skłaniającym Potockiego do dalekich podróży, była chęć ocierania się o groźne i realne niebezpieczeństwa. Zarówno w Turcji, jak i w Tunisie czy na Kaukazie o śmierć było łatwo. A i w spokojnej Warszawie nie oparł się w r. 1790 pokusie lotu balonem w towarzystwie nieodłącznego Osmana i psa Lulu oraz sternika ( J.P. Blancharda), choć na krótko przedtem podobna wyprawa zakończyła się śmiercią pasażerów, którzy spłonęli tuż nad samą ziemią. To ciągle wystawianie się na niebezpieczeństwo Potocki przeniesie na bohaterów swoich opowieści, stale umieszczających życie na ostrzu szpady, nie zawsze przecież zwycięskiej."

Ale to falsyfikaty historyczne dały i wciąż dają nam w kość. W rozdziale "Magnat spalony za przejście na judaizm" prof. Tazbir przytacza anegdotkę o Czesławie Miłoszu, który nie ustrzegł się 'wpadki':

"Stosunkowo niedawno Czesław Miłosz złożył z tego powodu tak modne ostatnio przeprosiny i wyrazy spóźnionego żalu.na spotkaniu noblistów w Wilnie powiedział on, iż grób „tego męczennika wiary był otoczony czcią przez wileńskich Żydów” za czasów szkolnych i uniwersyteckich poety, przy jego całkowitej niewiedzy. I dalej Miłosz mówił, iż fakt ten mógłby służyć „za przykład deformacji umysłu przez wychowanie w duchu nacjonalistycznym, z czego musiałem później sam wyzwalać się z trudem”.

Nie muszę chyba mówić, że nie ma dowodów na istnienie Walentyna Potockiego.... :)

post-8506-0-02036300-1324377312_thumb.jpg

Edytowane przez nawka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.