Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
lucyna beata

"Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła"

Recommended Posts

Tytuł: "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947"

Autor: Grzegorz Motyka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2011

Ilość stron: 520

ISBN: 978-83-08-04576-3

"Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" Grzegorza Motyki to książka, która zdobyła dużą popularność w tym roku i weszła do kanonu. Jest wprost zachwalana przez recenzentów, także na tym serwisie. Prawdę powiedziawszy dziwi mnie takie bezkrytyczne podejście. Przede wszystkim nie zgodzę się, że jest to publikacja naukowa. Moim zdaniem popularno-naukowa, przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Podkreśla to we Wstępie sam Autor. Oczywiście, jest to bardzo rzetelne, osadzone w źródłach i godne polecenia opracowanie ale powierzchowne, wtórne. Znam wszystkie książki Motyki, większość Jego publikacji,"Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" jest moim zdaniem podsumowaniem jego dotychczasowego dorobku. Autor w niej pełnymi garściami czerpie z poprzednich książek wręcz przepisując ich fragmenty. Niewątpliwym plusem jest to iż Motyka pokusił się o kompleksowe przedstawienie problemu, opiera się na źródłach zarówno polskich jak i ukraińskich czy niemieckich. Stara się być obiektywny co niestety spotyka się z krytyką z obu stron. Na Motykę lecą gromy rzucane zarówno przez środowiska Kresowiaków jak i ukraińskie. To moim zdaniem bardzo dobrze świadczy o bezstronności historyka.

Książka liczy sobie 520 stron, jej wygląd budzi zaufanie. Jest jednak wydana na bardzo grubym papierze, ma duże marginesy, prawdę powiedziawszy jej zawartość mieściłaby się na 250-300 stronach standardowo wydanych książek.

To tyle tytułem wstępu, liczę na rozmowę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.