Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
puella

Bursztyn w kontekście strefy egejskiej.

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Może trochę klasyki, u samego zarania (niejako) tematyki egejskiej archeologii i wymiany tej strefy w epoce brązu ze strefą północną, uważano, że całość surowca bursztynowego z terenów ówczesnych Niemiec wędrowała do Grecji czy strefy egejskiej przez Italię - nie znano wtedy żadnych znalezisk na Bałkanach, zwłaszcza na wschodnich wybrzeżach Adriatyku. Klasyczny pogląd wyraża tu J. M. deNavarro, Prehistoric Routes between Northern Europe and Italy Defined by the Amber Trade, "Geographical Journal" t.66 (1925), s.481-509. Autor powstanie trasy "adriatyckiej" datował dopiero na epokę żelaza.

Jedną z pierwszych prób - poważną i dość udaną - zmiany takiego sposobu myślenia - co do ewentualnej trasy adriatyckiej w epoce brązu podjęto niemal równo 50 lat później - J. M. Todd, M. H. Eichel, C.W. Beck, A. Macchiarulo, Bronze and Iron Age Amber Artifacts in Croatia and Bosnia-Hercegovina, "Journal of Field Archaeology" t.3 z.3 (1976), s. 313-327. Jedynym problemem tekstu jest to, że znaleziska nie koncentrują się wzdłuż wschodnich wybrzeży Adriatyku tak by układała się ładna linia a w północno-zachodniej Chorwacji i nieco w środkowej Bośni i Hercegowinie. Trudno na tej bazie postulować istnienie szlaku wzdłuż wschodnich wybrzeży Adriatyku.

Warto dodać, że taki szlak wyznaczał też J. Fogel, Z badań nad kontaktami społeczeństw ziem polskich wczesnej epoki brązu z kręgiem egejskim, "Archeologia Polski" t.22 (1976) s. 97–109. Choć tu mogła odgrywać pewną rolę paralela historyczna - tekstu nie pamiętam a nie mam jak sprawdzić teraz. W Każdym razie przywoływany w innym temacie J. Bouzek czy Harding byli nieco bardziej ostrożni w tej materii a to też lata 70te.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w zawartości jest coś tyczące się tego okresu i obszaru, ale podam. W latach dziewięćdziesiątych Muzeum Ziemi PAN wydało pozycję:

"Bursztyn bałtycki i inne żywice kopalne. Piśmiennictwo polskie oraz prace autor6w polskich w literaturze światowej. Bibliografia komentowana", składa się z dwóch części: cz. 1. "Bursztyn w przyrodzie, kulturze i sztuce (1534-1993)" i cz. 2. "Bursztyn w archeologii (1874-1993)".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.