Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Delwin

Skarbowość zaboru i dzielnicy pruskiej - fiskalizm

Rekomendowane odpowiedzi

Delwin   

W znanych mi rocznikach statystycznych nie udało mi się ustalić jakie były przychody skarbu Prus (i Niemiec ogólnie) z poszczególnych terenów zaboru pruskiego oraz innych terenów zamieszkałych przez ludność polską (w okresie PWS i wcześniej za takowe uważano rejencje opolską i olsztyńską). O ile dane dla pozostałych zaborów znam tak dla tych terenów znalazłem jedynie fragmentaryczne dane dla podatku osobisto-dochodowego i pośrednich. Z uwagi na ich globalną wysokość zdecydowanie nie stanowią całości dochodów skarbu z tego terenu - są zbyt niskie. Oczywiście modele fiskalne były odmienne i np. dla KP istotnym elementem były cła. Potrzebuję jednak tego do oceny poziomu "dochodowości" ziem polskich (optymalnie AD 1913) w stosunku do stanu międzywojennego i skali wpływu wojny na dochody państwa.

Na historykach nie było odzewu zatem liczę na jakieś wskazówki tutaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delwin   

Sprawdzałeś informacje zawarte tutaj:

roczniki

Nie - dzięki za źródło. Będzie biednie i wolno bo o ile niemiecki (jeszcze) trochę znam to gorzej z czytaniem gotyku...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delwin   

Nie - dzięki za źródło. Będzie biednie i wolno bo o ile niemiecki (jeszcze) trochę znam to gorzej z czytaniem gotyku...

No i poczytałem ale poziom rozbicia danych jest tylko do poziomu Prus jeśli dobrze rozumiem te wydawnictwo. Dostałem wczoraj "Polskę w liczbach" t.2 ale tam chyba też nic więcej nie ma... mam jednak pewien pomysł jak trochę te dane przybliżyć - choć w bardzo koślawy sposób. Mianowicie w Roczniku z 1917 wydanego w KP bodajże obliczono średnią "moc" podatkową dla Wielkopolski liczoną na głowę w porównaniu do reszty Prus. Być może pewne przybliżenie da się osiągnąć poprzez podzielenie ogólnych wpływów skarbowych dla całych Prus i wykorzystanie współczynnika dla samym podatków. Oczywiście słabością jest brak wiedzy jak wyglądąły wpływy do budżetu centralnego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Musiałbyś sięgnąć do zeszytów Preussische Statistik. Podobno są dostępne w bibliotece GUS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delwin   

Będę szukał - niestety na pewno w wersji elektronicznej w bibliotece GUS ich nie ma (chyba, że nie umiem znaleźć).

Edytowane przez Delwin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delwin   

Będę szukał - niestety na pewno w wersji elektronicznej w bibliotece GUS ich nie ma (chyba, że nie umiem znaleźć).

Kolejne "żródło" do szukania: czy ktoś kojarzy w której bibliotece (na razie sprawdziłem biblioteki cyfrowe, BUW, jagielonkę i Narodową - przez net rzecz jasna) można znaleźć "Ciężar podatków w Polsce" Romana Rybarskiego? Wydawnictwo jest z 1923 albo 1924.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.