Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Stosunek ludności do polskich emigrantów

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

chciałbym zacząć dyskusję na powyższy temat. Zacznę więc od emigracji polistopadowej.

Powstańcy listopadowi spotkali się zpoparciem opinii publicznej na zachodzie Europy. W Niemczech powstawały komitety pomagające zdążającym do Frabncji polskim emigranrom. We Francji ludność była nastawiona zdecydowanie propolscko, ułatwiając Polakom zakwaterowanie, organizując składki itp.

Przy czym wszystkie te akty dobrej woli były wbrew polityce rządów. Rząd pruski wydawał Polaków w ręce Rosjan, a także sam represjonował ich w obozach. We Francji MSW oznajmiło, że "porządek panuje w Warszawie" i wydaliło powstańców z kraju.

W Saksonii Niemcy szybko zorganizowali "komitety polskie".

Jak pisze W. Pol: "W każdym miasteczku małych księstw niemieckich wiązały się komitety i wszędzie przygotowywano pieniężne fundusze, bieliznę i odzież na potrzeby (...) emigracji (...). Dziwna rzecz, czym mniejsze miasteczko, tym większy odzew dla sprawy polskiej, tym większa łatwość zbierania składek (...). Co więcej, właśnie tam, gdzie panujący byli spokrewnieni z Moskwą i gdzie rząd był nam najbardziej niechętny, tam właśnie natrafialiśmy na najszczerszych przyjaciół, tam było najłatwiej o paszport, o bezpieczny przejazd lub pewne ukrycie(...)"

Czy znacie inne przykłady stosunku ludności zagranicznej do polskich emigrantów, zarówno tej pozytywnej, jak i negatywnej? Nie tylko do emigrantów popowstaniowych, lecz także z innych okreów niewoli.

Proszę także o wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albertus   

No na przykład, wszędzie (czyt. na zachodzie) przyjmowano ich radośnie. Uważano ich za wielkich bohaterów, śpiewano piosenki polskie. Pomagano Polakom się dostać do Francji tak jak powiedziałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Tak, natomiast interesują mnie w tym temacie konkretne przykłady takiego podejścia, szczególnie mile widziane byłyby cytaty z jakichś źródeł a'la pamiętniki :roll:

Przy czym jak już zauważyłem w pierwszym poście zachęcam także do opinii i dyskusji...

Pozdrawiam :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"... ten silny ruch związany z sympatią do Polski, istniejący w Anglii od powstania kościuszkowskiego do około 1848 r., jest zupełnie niezbadany. A przecież na ulicach Londynu Mikołaja I obrzucano kamieniami i błotem, co gdzieś indziej zdarzało się w tym czasie rzadko".

/A. Zamoyski "Moja wizja epoki", w: "Spojrzenie w przeszłość" T. 2: wiek XIX, XX, Konferencja MHP Jadwisin, 25-26 października 2007, Warszawa 2009, s. 112/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.