Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Wołodia

Korynt

Recommended Posts

Wołodia   

Szukałem i szukałem i co ciekawe nie znalazłem, żadnego tematu o Koryncie. Owszem trochę o tym polis można poczytać w tym temacie:

https://forum.historia.org.pl/topic/4046-wojna-peloponeska-przyczyny-jej-wybuchu/

O Sparcie i Atenach słyszał każdy Polak, nawet niebędący użytkownikiem tego forum. Biorąc pod uwagę, że Macedończycy byli przez samych Hellenów uważani raczej za barbarzyńców niźli za Greków, to jest to chyba trzecia siła ówczesnej Grecji ( a może czwarta, za Tebami - nie wiem tego moja wiedza jest dosyć ograniczona, ale chętnie ją uzupełnię) Zapraszam do dyskusji odnośnie Koryntu, jego sukcesach, porażkach, wybitnych przedstawicielach, a także do próby odpowiedzenia na to właśnie wyżej zasugerowane pytanie. Co można nazwać siłą nr 3 Starożytnej Grecji - Korynt, Teby a może jakieś inne polis? Przypominam iż rozważając różne greckie organizacje państwowe nie bierzemy pod uwagę Macedonii!

Share this post


Link to post
Share on other sites
fodele   

Trafiłeś, Wołodia, w czułe miejsce :) Piękny temat! Poza Kretą to właśnie Korynt (a w zasadzie Korytnia i Argolida) jest moim ulubionym greckim miejscem. Miejscem o niezwykle starej i bogatej historii. Miejscem, o którym tyle można opowiadać! Tam przecież zawsze coś się działo - od czasów archaicznych aż po XX wiek. W zasadzie o każdym okresie istnienia Koryntu moża snuć dłuuugie opowieści.

Zadziwiające jest ile razy podnosiło się po kompletnym upadku, trzęsieniach ziemi, wrogich atakach. Ok, moża oczywiście powiedzieć "łatwo jest sie popdnieść skoro ma się pieniądze", ale jednak...

Nie będę się wypowiadała na temat siły militarnej Koryntu, bo to akurat nie leży w zasięgu moich zainteresowań. Jestem pewna, że w tym temacie znajdą się na Forum bardzo kompetentne osoby. Ma jednak Korynt wiele innych zasług, nazwałabym to cywilizacyjno-kulturalnych. Pierwsza z brzegu: to Koryntyjczycy pierwsi zastosowali styl czarnofigurowy w ceramice. To ich filigranowa, delikatna ceramika eksportowana była na cały ówczesny świat śródziemnomorski.

Wybitnych przedstawicieli przewinęło się przez to miasto mnóstwo. Moimi ulubieńcami (co mnie samą dziwi) są tyrani korynccy.

Akropol koryncki (dzisiejsze Akrokorinthos) długo oferował wiele duchowych, ale i cielesnych doznań. Mówię oczywiście o wciąż inspirujących wyobraźnię świętych nierządnicach. Dzisiaj wzgórze przyozdabiają bardzo dobrze zachowane, ale zdecydowanie zbyt rzadko odwiedzane, ruiny twierdzy z widocznymi pozostałościami rzymskimi, bizantyjskimi, frankijskimi, weneckimi i tureckimi. Jednym słowem "dla każdego coś miłego" :)

W końcu badania archeologiczne dolnego Koryntu, Lechajonu i akropolii nadal trwają, co chwilę zaskakując naukowców. Podsyłam stronę internetową. Chyba żadne wykopaliska Hellady nie doczekały się tak pięknie i rzetelnie podanych informacji, ale co się dziwić - Amerykanie ;)

http://www3.ascsa.edu.gr/media/corinth/corinth.html

Edited by fodele

Share this post


Link to post
Share on other sites
fodele   

Przepiękne, bogate w eksponaty od okresu prehistorycznego aż po czasy bizantyjskie, muzeum archeologiczne starożytnego

Koryntu zagrożone jest zamknięciem z powodu pozbawienia dozoru! Praca trzech nocnych strażników muzeum stoi bowiem pod znakiem zapytania. Zaznaczyć należy, iż muzeum w Koryncie jest najistotniejszym tego typu obiektem na terenie Koryntii i jednym z najważniejszych na Peloponezie. Bez odpowiedniej ilości strażników narażone jest jednak na niebezpieczeństwo kradzieży. Taka sytuacja miała tu już zresztą miejsce. Grekom głęboko w pamięci utkwił rok 1990, kiedy to z muzeum w Koryncie skradziono 285 eksponatów, a życie jedynego nocnego stróża było mocno zagrożone. Wprawdzie po latach przedmioty znaleziono w Miami na Florydzie, a także domach aukcyjnych USA, ale ….chyba nie byłoby dobrze, gdyby historia się powtórzyła.

Sytuacja muzeum w Koryncie nie jest odosobniona. Z powodu redukcji kadr pracowniczych czasowo lub całkowicie zamknięto już niejeden tego typu przybytek, np. muzeum starożytnej Sikyony, muzeum archeologiczne w Ag. Nikolaos i wiele innych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.