Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Czym piszecie/robicie notatki?

Rekomendowane odpowiedzi

Ot, taka ciekawostka...

Fryderyk Nietzsche, który jak wiadomo miał bardzo słaby wzrok, w pracy wspomagał się zatem tzw. kulą piszącą Mallinga (wynalazkiem duńskiego duchownego).

Wedle niektórych komentatorów nawyki z używania tego urządzenia miały wpłynąć na "późny styl" filozofa - aforystyczny, oszczędny, pokawałkowany.

"... sam Nietzsche napisał w liście z 1882 roku, że <narzędzia pisarskie oddziałują na nasze myśli>".

/T.H. Eriksen "Tyrania chwili" Warszawa 2003, s. 40/

W latach osiemdziesiątych przeprowadzono badania jakie prace piszą najczęściej użytkownicy zaawansowanego i przyjaznego edytora Macintosha, a jakie topornego i prosto skonstruowanego (ówcześnie) WordPerfect.

Okazało się, że gdy ci pierwsi pisali na ogół o osobach z branży rozrywkowej czy sportowej, to ci drudzy częściej pisali na temat prawa, polityki czy ekonomii.

Teksty poddano grupie kontrolnej trzynastolatków, o ile zrozumienie tych pierwszych nie sprawiało im kłopotu, to znacznie trudniej było im przebrnąć i zrozumieć te tworzone w WordPerfect.

:(

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ciekawa sprawa Secesjonisto, istnieją jakieś inne tego typu przykłady? Nigdy bym nawet nie pomyślał, ze takie coś może mieć znaczenie.

A żeby nie było całkowitego off topa - ja uwielbiam robić notatki pismem odręcznym. Zawsze w zeszytach, zawsze zaznaczając z czego itd. Wynika to z dwóch rzeczy - lubię pisać piórem, robię to szybciej niżbym to robił na klawiaturze i zeszyt jest lżejszy niż laptop :P a pisze zielonym tuszem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś interesującego o historii ołówka, polecam doktorat Hnryego Petorskiego, pt. The Pencil. A History of Design and Circumstance, New York 2010.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest bardzo wiele badań nad tym jak wpływa na percepcję, poznawanie czy absorpcję wiedzy i zapamiętywanie (włącznie z badaniem wpływu kroju czcionki i wygładzania krawędzi) rodzaj nośnika informacji (komputer, książka).

;)

Co do akurat tych wspomnianych badań na delawarskiej uczelni, omówił je szerzej E. Mendelson "How computers can destroy prose" ("New York Review of Books" z 1990 r.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.