Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

67 rocznica Powstania Warszawskiego

Recommended Posts

Witam,

w imieniu GRH "Parasol" i pozostałych współorganizatorów i uczestników, pozwalam sobie zaprosić Was w najbliższy weekend na naszą barykadę przy Freta 10.

6 VIII - barykada dostępna dla zwiedzających od godziny 9.00 do 22.00

9.30 – 20.00 – Powstańcze patrole na Starym Mieście

15.00 oraz 16.30 – Teatrzyk Powstańczy

17.00 – wycieczka szlakiem Szpitali Powstańczych

21.00 – 22.00 – pokaz zdjęć z Powstania Warszawskiego

7 VIII - barykada dostępna dla zwiedzających od godziny 9.00 do 18.00

9.30 – 13.30 – Powstańcze patrole na Starym Mieście

14.00 – 14.25 – defilada Powstańcza

14.30 – 15.30 – Msza polowa w intencji kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim w podwórzu przy ul. Miodowej 12

Pozdrawiam,

Rekin

post-8126-0-64771500-1312489839_thumb.jpg

post-8126-0-52853700-1312489853_thumb.jpg

post-8126-0-52151300-1312489870_thumb.jpg

Telewizyjne co nieco na 1 sierpnia:

TVP1

23:10 Pierścionek z orłem w koronie

TVP2

22:50 Pamiętnik z powstania warszawskiego (to szczerze polecam)

fajnie, że prawie w tym samym czasie -,- co chwilę zmieniałam te dwa kanały i w sumie z obu nic dokładnie nie wiem...

"Pamiętnik z powstania warszawskiego" M.Białoszewskiego to moja ulubiona lektura z gimnazjum zaraz po "Kamieniach na szaniec" :D filmowa adaptacja wg mnie świetna.

drugi film bardzo wzruszający i godny polecenia. Ale nie wiem za bardzo co się działo pod koniec, bo chyba przysnęłam xd tylko ostatnią scenę zobaczyłam, jak Marcin umiera... Ktoś wie czemu sie zabił? Była tam i Wiśka, ale skąd sie wzięła? Ktoś może oglądał?

Mimo, iż jestem w Sopocie, tak jak co roku, z orzełkiem przypiętym w klapie marynarki, stanąłem na minutę o 17. Byłem wtedy na ul. Bohaterów Monte Cassino, czyli słynnym sopockim ''Monciaku''. Przedtem poszedłem do kościoła pomodlić się za poległych w Powstaniu - zarówno Polaków, jak i Niemców.

Kiedy ja stałem w milczeniu, przechodziła obok pewna pani z małym dzieckiem. Dziecko, usłyszawszy syreny, zapytało: ''Co to, mamo?''. Pani odpowiedziała z lekceważeniem: ''Nie wiem.''...

no no gratuluję postawy, dziś takich chłopaków ze świecą szukać. ;)

a pani dorosła i nic? jeszcze jak by była nastolatką, to bym przemilczała... Boże, widzisz i nie grzmisz.

Leuthen   

Z góry proszę o ewentualne przeniesienie tego posta do stosownego działu przez moderatora, jeśli trafił nie tu, gdzie trzeba :wink:

Minionej nocy minęła 67. rocznica pierwszego zrzutu zaopatrzenia dla powstańców warszawskich. W nocy 4/5 sierpnia 1944 r. trzy polskie załogi z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych wykonały operacje zrzutowe nad powstańczą Warszawą (w tajemnicy przed Anglikami). Rozpoczęła się w ten sposób jedna z najbardziej niezwykłych i najcięższych operacji lotniczych DWS. Jej kulminacyjnym punktem była akcja "Frantic 7" w dniu 18 IX 1944 r., kiedy to ponad setka amerykańskich "Latających Fortec" dokonała dziennego zrzutu.

Podczas lotów zaopatrzeniowych nad Warszawę zginęło 238 członków załóg (Polaków, Anglików, Nowozelandczyków, Południowoafrykańczyków) - prawie co piąty lotnik, który brał udział w lotach nad Warszawę, nigdy do bazy już nie wrócił... Wyżej wymieniona liczba nie obejmuje lotników amerykańskich z 8 Armii Lotniczej (straty podczas "F. 7": jedna B-17 i dwa P-51; z "Fortecy" kilka osób przeżyło, zginęli obaj piloci "Mustangów").

18 IX b.r., w rocznicę "Frantica 7", we wrocławskim kościele św. Faustyny na osiedlu Biskupin o godz. 21 odbędzie się Msza Św. w intencji lotników polskich i innych narodowości, którzy zginęli niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Zapraszam na nią wszystkich.

W PW zginęło tysiące powstańców i dziesiątki tysięcy cywili. O nich mówi się często. Lotników zginęło niecałe ćwierć tysiąca, ale ich bohaterstwo zasługuje na nie mniejszą pamięć niż czyny mieszkańców Stolicy. Pamiętajmy o nich...