Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bavarsky

Pułkownik Chabert; H. Balzak

Recommended Posts

bavarsky   

Ot przeglądając raport marszałka Augereau do majora generalnego Wielkiej Armii, z 14 października 1806 roku, natrafiłem na uwagę poczynioną przez niego w sprawie udziału lekkiej jazdy korpusu w bitwie pod Jeną pod komendyrą general de brigade Durosnel.

W szarży pruskich huzarów oraz jednego pułku dragonów [części?] na zaskoczony tym francuski 7 regiment Chasseur, doszło do odcięcia owego od reszty brygady. Celem pośpieszenia na ratunek i dania możliwości rejterowania tegoż pułku na tyły, Durosnel wystosował 20 pułk Chasseur pod wodzą colonel Marigny. Ów Joseph Bernard Marigny, który był dowódcą swych szaserów począwszy od 1799 roku, podczas okazanej szarży, jego regiment wykazał się niezwykłym chartem, przebijając się do odciętych towarzyszy, umożliwiając tym samym ich odwrót. Sam niestety przypłacił ową Affaire życiem, otrzymując cios w głowę, kulą artyleryjską zadany. Zginął natychmiast, pochowano go gdzieś na pogorzelisku pod Jeną.

Do całości strat szarszy w wykonaniu 20-tki, doliczyć jeszcze należy za raportem Augereaua, poległego capitaine Lavigne, wraz z dwudziestoma innymi sous-officiers i chasseurs rannymi i zabitymi.

Dochodzę w tym miejscu do tytułu tematu. Otóż pierwszym szwadronem 20-tego pułku strzelców konnych, dowodził chef d'escadron Wartin [24 września liczył ów szwadron 15 oficerów, 185 ludzi, 210 koni]. Został on wymieniony zresztą w raporcie Augereau, wraz z szefem 3-ego szwadronu Desoziers, którzy spisali się wg marszałka wybornie.

Otóż, naówczas tj. w 1806 r., Marie Dominique Watrin, liczył sobie 43 wiosny, a szefem szwadronu w 20-tce był już dobre 12 lat. Osiem miesięcy później, został ranny i zostawiony na śmierć na polu pod Heilsbergiem, 10 czerwca 1807 roku. Jakiś jednak czas później został odnaleziony pośród żywych. Niedługo po tym fakcie [koniec 1807 roku], odszedł z wojska w stopniu pułkownika.

Ów, Balzac, został zainspirowany ową postacią, a raczej owym incydentem na polu bitwy... tak powstała powieść Colonel Chabert

Poniżej, można uświadczyć obraz szarży, acz nie pod Heilsbergiem i nie szaserów; w filmie na podstawie powieści Balzaca; Le Colonel Chabert

dscf0033qy.jpg

Edited by bavarsky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.