Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

książę Aleksander Oktawian Pruński

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam wszelkich informacji o życiu księcia Aleksandra Oktawiana Pruńskiego. Wiem tylko, że zmarł w roku 1638 (spotkałem się z alternatywną datą 1632 roku, być może chodzi tu jednak o jego ojca - także Aleksandra) i na nim miał zakończyć się stary ród kijowski. Znalazłem ślady jego aktywności wojennej w czasie wojny 1626-1629 więc próbuję się coś więcej o nim dowiedzieć ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował w odpowiednich archiwach kasztelanii trockiej i Beresteczka.

Na pewno był ostatnim z rodu, jego brat Juliusz Eliasz zmarł w 1612 r., sam książę w 1608 r. studiował na Uniwersytecie Bazylejskim.

Drobna uwaga: więcej wyników można uzyskać kiedy będziesz używał formy nazwiska "Proński".

Warto kliknąć:

Mój odnośnik

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Secesjonisto. W materiałach źródłowych jakie znalazłem najczęściej spotyka się go jako Ducis Prunscensis lub Pruński. Staram się przede wszystkim ustalić kiedy wystawił kompanię rajtarii przeciw Szwedom w czasie wojny 1626-1629 (wiem wiem, nudny jestem...). Na pewno była w służbie w 1629 roku, gdyż znalazłem ją na listach popisowych i w Rachunku Skarbu Koronnego. Kwestia która mnie nurtuje jest taka, że książę w teorii miał wystawić ten oddział już w 1627 roku (Comput woyska K. J. M. Koronnego, Extranea 82) ale nie wiem kiedy jednostka zaczęła służbę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, mój problem to brak bezpośredniego dostępu do polskich archiwów, a próba załatwienia z nimi czegoś online to koszmar i porażka. Są np. dwa dokumenty w Bibliotece Czartoryskich które mogą rzucić światło na to, czy oddział ks. Pruńskiego faktycznie służył w 1627 i 1628 roku, ale na wysłane maile nawet nie dostałem odpowiedzi. W sumie to, przykro mi stwierdzić, nader częste że polskie muzea i biblioteki nie odpowiadają na pytania wysłane drogą internetową :( Chlubnym wyjątkiem było tu Muzeum w Brodnicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wreszcie więcej - w pracy Józefa Wolffa 'Kniaziowie litewsko-ruscy od końca XIV wieku' (Warszawa 1895). Co prawda nie na interesujące mnie tematy wojskowe, ale zawsze coś :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem głównie ślady jego aktywności procesowej ;)

W 1615 roku sprzedał dobra Sławatycze i Włodawę swojej przyrodniej siostrze, Annie z Radzimińskich. W okresie 1618-1624 procesuje się z Sapiehami. W 1630 roku, jako jaśnie oświecony kniaź Jego Miłość Aleksander-Oktawian Proński występuję wraz ze szlachtą wołyńską ze skargą na poborcę Liniewskiego. Zmarł w 1638 roku bezżennie i bezdzietnie, na nim więc zakończył się ród kniaziów Prońskich, początek swój biorący od kniazia Iwana Władimirowicza z pierwszej połowy XV wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2011 o 12:03, Kadrinazi napisał:

Szukam wszelkich informacji o życiu księcia Aleksandra Oktawiana Pruńskiego. Wiem tylko, że zmarł w roku 1638 (spotkałem się z alternatywną datą 1632 roku, być może chodzi tu jednak o jego ojca - także Aleksandra) i na nim miał zakończyć się stary ród kijowski. Znalazłem ślady jego aktywności wojennej w czasie wojny 1626-1629 więc próbuję się coś więcej o nim dowiedzieć ;)

 

Ojciec zmarł jak się zdaje znacznie wcześniej w końcu XVI wieku, już w 1597 r. toczy się sprawa o Szklin a jako strona nie występuje on sam a jego nieletni synowie: Aleksander Oktawian i Juliusz Eliasz, a w tymże samym roku jego żona Fedora Sanguszkówna wychodzi za Andrzeja Leszczyńskiego.

/za: "Poczet rodów w Wielkim Księstwie Litewskim w XV i XVI wieku" ułoży i wyd. A. Boniecki/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.