Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Barwy ruskich pułków

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Być może kogoś rzecz zainteresuje.

Barwy wileńskiego pułku muszkieterskiego

dscf0052z.th.jpg

29.VIII.1805 - Sformowany

05.I.1806 - Kołnierz jak i mankiety według - Brzeskiej inspekcji - były koloru jasnożółtego, natomiast naramienniki jasnozielone.

Od 1808 - Kołnierz jak i mankiety koloru czerwonego, natomiast naramienniki błękitne [na obrazku oznaczono cyfrą 6].

18.I.1809 - Nakazano ujednolicić mundur regimentu do dnia 01.I.1811

06.IV.1809 - Wprowadzono ostatnią zmianę w barwie pułku przed rozformowaniem - naramienniki koloru żółtego [cyferka 4]

19.X.1810 - Regiment przemianowany na 34. jegierski pułk.

dscf00531600x1200.th.jpg

Mundury muszkieterskich regimentów 1802-1807 wg Nizojeskiego

[1] grenadier [a- czako wzoru 1805, b- ładownica grenadiera]

[2] podoficer grenadierów [a- czako wzoru 1805, b- furażerka]*

[3] dobosz roty z 2-go baona [a- czako wzoru 1803, b- ładownica szeregowego muszkietera]*

[4] oficer [a- kapelusz wzoru 1804, b- koc [tudzież płótno] które umieszczano wraz z siodłem na koniu wzoru 1803]

[5] nieliniowy [a- czako wzoru 1803, dla szeregowych nieliniowych 3-go baona

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Do 19.I.1803 noszono jeden naramiennik, który umieszczony był na prawym ramieniu.

Pozdr.

B.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Mnie zawsze takie rzeczy interesują.

Nie wiem co nazywasz sakwą, ale pod numerkiem 16 i 36 są ładownice, odpowiednio grenadierska i muszkieterska, furażerka jest po numerkiem 26. Wedle mojej wiedzy jeden naramiennik, czyli dragoner, był noszony na lewym ramieniu, tak jak to jest na rysunku, chyba, że wszyscy Rosjanie byli leworęczni ;).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A z jakiego roku te mundury ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Czasów panowania imperatora Aleksandra I, tj. głównie okres wojen napoleońskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Od 1803 roku, o ile mnie pamięć nie myli. Z tym, że nazwa "muszkieterzy" to sprawa tradycji. W zakresie używanego uzbrojenia byli to już w zasadzie fizylierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A takie mitry to kto nosił ? Grenadierzy ?

suwiriw1-1.jpg

suwiriw1-2.jpg

a ta to dopiero śliczna

suwiriw2-1.jpg

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Na rysunku, który wkleił bavarsky masz nakrycia głowy grenadierów z pułku muszkieterskiego, sprzed reformy -mitry i po reformie - czaka. Na tych które Ty wkleiłeś masz na górze fizyliera z pułku grenadierskiego oraz grenadiera z pułku muszkieterskiego. Oba nakrycia głowy sprzed reformy, ale zauważ że różnią się istotnie, wysokością części sukiennej. Czapka fizylierska jest ukształtowana na kształt "głowy cukru" z "czubkiem" a czapka grenadierska w kształt stożka "dowiązanego" do blachy naczelnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

To akurat nie są pagony, a kutasy (frędzle) kończące temblak, czyli taśmę wplecioną w rękojeść tasaka. Kolor frędzla oznaczał daną kompanię w pułku.

Co to za książka ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Już tu kiedyś pisałem że mam coś takiego. To artykuł w Armi Antiche dość bogato ilustrowany (są też sztandary)

suwiriw0-1.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tam jest też sporo o muszkieterach. Oni mieli całkiem inne nakrycia głowy

suwiriw6-2.jpg

suwiriw6-1.jpg

suwiriw5-1.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

no to może te sztandary:

suworow1-1.jpg

Ale jak ktoś myśli, że to było haftowane, nic z tego:

suworow2-1.jpg

A to dla miłośników obraz z epoki kozacy dońscy. Ja mam pytanie jaka formacja kozacka jest za jaszczem po prawej stronie.

suworow3-1.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale mieszasz dwa różne systemy mundurów do 1802 i po 1802 przejściowe i 1805 rok juz po zmianie.

A co do nazewnictwa

-kapelusz do 1805 roku - "Szlapa"lub co ś co brzmiało zblizonie

-pierwowzór czaka nazywany "cylindryczną czapką" z daszkiem na haftki i wykonany ze skóry lub w prototypach z sukna poprzetykanego patyczkami itp dla usztywnienia

-Czako pojawia się po 1807 czyli juz wg wzorów francuskich, niższe i i aplikacje skórzane.

Sztandary też występowały w pułku jako "białe" uniwersalne dla wszystkich i kolorowe takie jak na ilustracjach.

i nie ruskie a rosyjskie :)

Bavarski Możesz mi wrzucić info z Popowa o 34 Jegerskim na rok 1831

Edytowane przez dzik_warminski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.