Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Balthasar von Rosenstein

Rejestry popisowe rajtarii- poza Petersburgiem.

Rekomendowane odpowiedzi

Litewskiej od 1580 do 1717 roku.

Poza PAU Kraków- przepisałem, LMAB- przepisałem, AGAD- przepisałem. VUB- przepisałem.

U Sałtykowa Szczedrina i w NIAB w Mińsku ??.

Rozumiem, że trzeba pielgrzymować do IH PAN do p. Wisnera i/lub do p. Rachuby...

Edytowane przez Balthasar von Rosenstein

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rolle kompanii pod komendą Mikołaja Korffa z pierwszej połowy XVII wieku są w artykule Leonida Arbusowa, Aus dem Handbuch des Wojewoden Nicolaus von Korff auf Kreuzburg, Jahrbuch für Genealogie [w:] Heraldik und Sphragistik, 1911-1913.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można też uzyskać je znacznie szybciej i odezwać się do mnie na priwa ;) Akurat tematyka rajtarii mnie ciekawi, a ze zrozumiałych względów mam ograniczony dostęp do archiwów polskich więc możemy się na informacje wymienić. Mam też nieco z archiwów szwedzkich, chociaż na to akurat mogłeś trafić w AGADzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie temat jest o tyle ciekawy, że można go nieco pociągnąć. Kolega który pojawił się tutaj tylko przelotem ;) nie napisał czy chodziło mu o rolle popisowe kompanii czy też ogólne popisy armii litewskiej. Przyznam że mnie akurat szczególnie interesują te pierwsze, gdyż pozwalają nam na dokładniejsze zbadanie struktury jednostek rajtarii. Z pierwszej połowy XVII wieku wiem tylko o dwóch tak dokładnych źródłach:

- rollach kompanii Korffa, o których pisałem powyżej

- rollach regimentu Seya (4 kompanie) z przełomu 1625/1626 roku, które znajdują się w Bibliotece Narodowej w Petersburgu - niestety moja próba dotarcia do nich spotkała się z, delikatnie rzecz biorąc, niezbyt miłą odmową pomocy ze strony pracowników rzeczonej biblioteki.

Pytanie czy zachowało się jeszcze inne źródło z pierwszej połowy XVII wieku, gdzie możnaby się zapoznać z rollą popisową kornetu/kompanii/chorągwi rajtarii litewskiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakieś rejestry popisowe polskich chorągwii a więc być może także rajtarskich są w AGAD, ASW, dz. 86, nr. 37.

Niestety szukałem w tym rękopisie czegoś innego i nie zainteresowałem się nimi :(

A podejrzewam że mogą być w tych popisach potrzebne mi informacje więc jeszcze do nich zajrzę-dam znać o rajtarach jeśli coś będzie.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jednak czy są to rolle popisowe poszczególnych chorągwi (więc z nazwiskami towarzyszy i liczebnością ich pocztów) czy raczej ogólne popisy zgrupowań wojska?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pytanie jednak czy są to rolle popisowe poszczególnych chorągwi (więc z nazwiskami towarzyszy i liczebnością ich pocztów) czy raczej ogólne popisy zgrupowań wojska?

To pierwsze o ile mnie pamięć nie myli-niestety do żadnej z tych roll nawet nie zajrzałem-nawet nie jestem pewien czy to nr.37, w każdym razie zmikrofilmowany razem z nr. 37(a więc może to być 38 lub 37, ewentualnie 40, kilka było rękopisów zmikrofilmowanych na jednej rolce, ale na pewno nie 39-tam są wykazy zapłaty żołdu).

Jeśli masz wtykę w W-wie to może to sprawdzić, bo ja się wybiorę tam najwcześniej w grudniu.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Są w ASW, dz. 86, nr 40, 42 i 51, jednak są to jednak dokumenty wypłaty żołdu arkabuzerii za okres 1651-1653. Z kolei pod nr 68, 79, 87 i 92 są faktycznie rolle popisowe rajtarii, ale z 1653 i 1658 roku, a te mnie akurat nie interesują.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.