Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kasz

W jaki sposób sytuacja polityczna wpływa na teksty piosenek?

Rekomendowane odpowiedzi

Kasz   

Witam. Zgłaszałam się już na shoutboxie, ale z racji zaśmiecania go w ten sposób, napiszę tu (chociaż zapewne odzew będzie o wiele mniejszy, dlatego pierwotnie wybrałam shoutboxa. Będę tu na bieżąco zamieszczać moje pytania, w miarę postępów w prezentacji. Sama również szukam odpowiedzi, jednak wy jako pasjonaci historii na pewno skojarzycie pewne fakty szybciej Prosiłabym o pomoc, ponieważ jako osoba, która wszystko robi w ostatniej chwili, i za to wzięłam się odrobinę za późno ;)

Temat mojej prezentacji maturalnej jest taki, jak Tytuł tematu. Do pracy wybrałam następujące teksty (trochę bezmyślnie, bo teraz mam problem, ale dobra):

1. Grzesiuk Stanisław, Niech żyje wojna, słowa: Szenwald Lucjan.

2. Izabela Trojanowska, Pieśń o cegle.

3. Chór Czejanda, Budujemy nowy dom.

4. Ballada o Janku Wiśniewskim, słowa: Dowgiałło Krzysztof.

5. Kaczmarski Jacek, Kołysanka.

6. Raport z oblężonego miasta, słowa: Herbert Zbigniew.

7. Rozmowa przez ocean, słowa: Sikorowski Andrzej.

8. Do prostego człowieka, słowa: Tuwim Julian.

Sytuacja polityczna jako taka, ma wpływ również na konflikty, sytuację gospodarczą oraz konkretne wydarzenia, więc jest to dosyć luźny temat.

PYTANIE 1:

W utworze "Do prostego człowieka", Tuwim mówi "że im gdzieś nafta z ziemi sikła i obrodziła dolarami", oraz "Twoja jest krew a ich jest nafta". WIersz ukazał się w roku 1929. Czy orientuje się ktoś, jakie były konflikty "o ropę" przed II WŚ?

Chodzi o działania Brytyjczyków w Iraku podczas I WŚ czy może były jakieś "ropne" konflikty, w które zaangażowały się Stany?

Edytowane przez Kasz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Tuwim pisał prawdopodobnie o polskim ówczesnym zagłębiu naftowym czyli w okolicy bodajże Drohobycza...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

PYTANIE 1:

W utworze "Do prostego człowieka", Tuwim mówi "że im gdzieś nafta z ziemi sikła i obrodziła dolarami", oraz "Twoja jest krew a ich jest nafta". WIersz ukazał się w roku 1929. Czy orientuje się ktoś, jakie były konflikty "o ropę" przed II WŚ?

Chodzi o działania Brytyjczyków w Iraku podczas I WŚ czy może były jakieś "ropne" konflikty, w które zaangażowały się Stany?

To chyba zbyt dosłowna interpretacja. Cały wiersz ma wybitnie pacyfistyczny i socjalistyczny wydźwięk, a odnosi się on generalnie do I WŚ. Zdaniem autora, masy zwykłych ludzi (robotników) dając się omamić słowami ojczyźnie, walczyły nie o swoje interesy, a o interesy międzynarodowego kapitału, który i tak w czasie wojny nie poniósł uszczerbku (Twoja jest krew a ich jest nafta).

Bardziej dosłownie można się odnieść do odkrycia złóż ropy w Teksasie (gdzieś nafta z ziemi sikła i obrodziła dolarami) w roku 1901, a udziałem USA w Wielkiej Wojnie, które przystąpiły do wojny dopiero w 1917, a wcześniej tylko zarabiały na dostarczaniu m.in ropy naftowej do Europy.

To tak na szybko, ale chętnie podyskutuje w temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.