Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Co Powstańcy wiedzieli o sytuacji polityczno-militarnej Powstania

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Kwestie polityczne oraz ogólnowojskowe zazwyczaj omawia się w przypadku Powstania w odniesieniu do działań władz polskich w Londynie, KG AK, rządów USA, Wielkiej Brytanii czy też ZSRR. Mam jednak wrażenie, że nie zwraca się uwagi na to - choć to raczej kwestia poboczna - jak tę otoczkę wokół Powstania widzieli jego uczestnicy, co wiedzieli o zrzutach, pomocy dla nich, zabiegach politycznych. Tak dowódcy zgrupowań jak i żołnierze walczący na linii, pracownicy szpitali... W dzienniku bojowym Oddziału Dyspozycyjnego "A" ppor. Tadeusz Wiwatowski "Olszyna" zapisał problemy omawiane na odprawie, którą w dniu 9 sierpnia poprowadził d-ca baonu "Miotła" - kpt. Franciszek Mazurkiewicz "Niebora" [Dziennik bojowy oddziału dyspozycyjnego "A" Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej: Warszawa 1-30 sierpnia 1944, oprac. H. Rybicka, Warszawa 1994, s. 41]:

g. 13:30 Trzymamy barykady. Obstrzał trwa. Odprawa u kpt. Niebora:

1. K[omen]da Główna nie ma słów uznania dla oddziałów ppłk. Radosława, na których spoczywa główny ciężar powstania i jego wartość, bo od ośmiu dni przyjęły i wytrzymują regularną bitwę wojskową.

2. Brak broni płynie stąd, że rząd angielski zabronił polskiemu l[otnic]twu wspierania powstańców, wywierając w ten sposób nacisk na nasz rząd. To minęło, zrzuty przyjdą, broń będzie.

3. Została nawiązana łączność z gen. Rokossowskim oraz ustalone sposoby ataku na W[arsza]wę.

4. Walki w W[arsza]wie duchowo i faktycznie przewodzą powstaniu w całym kraju; ich upadek to upadek powstania.

5. Sprawa powstania w W[arsza]wie daje rządowi ważne atuty polityczne do ręki i musi być przedłużana.

6. D[owód]cy oddziałów wypowiedzieli się za wyjściem z miasta z powodu złego stanu uzbrojenia.

7. Mimo to, ze względu na ważność i znaczenie sprawy, wódz naczelny daje rozkaz obrony do upadłego.

To były kwestie poruszane na odprawie prowadzonej przez jednego z dowódców batalionu. Można więc zastanawiać się, czy te wiadomości trafiały także do szeregowych żołnierzy, czy jednak oficerowie zatrzymywali je dla siebie. I kolejna sprawa, jak to wszystko kształtowało się wraz z biegiem walk. Czy do żołnierzy trafiały jakieś informacje, czy też byli utrzymywani w swego rodzaju niewiedzy co do aktualnej sytuacji polityczno-wojskowej?

Jakby ktoś dysponował, tak przy okazji, pełnym składem tej odprawy z 9 sierpnia, byłbym wdzięczny ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Można coś więcej o tym nawiązaniu łączności z "generałem" (w istocie marszałkiem) Rokossowskim i uzgodnieniu z nim ataku na Warszawę o czym była mowa na opdrawie 9 VIII ?

Hmm wynika z tego że powstańcy(nawet kadra oficerska)nie przyjmowali do wiadomości trudności technicznych w zrzutach xz zachodu(kwestia odległości ,zadymienia miasta ,przemieszania z Niemcami itd)

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nic więcej ponad to co napisałem o nawiązaniu łączności z Rokossowskim nie ma w tym źródle. Nie o tym jest też ten temat.

Hmm wynika z tego że powstańcy(nawet kadra oficerska)nie przyjmowali do wiadomości trudności technicznych w zrzutach xz zachodu(kwestia odległości ,zadymienia miasta ,przemieszania z Niemcami itd)

Kadra oficerska... kogo konkretnie masz na myśli? Kapitana Mazurkiewicza i innych dowódców batalionów czy oficerów takich jak "Olszyna"? Poza tym, ja z tego zacytowanego fragmentu nie wyciągnąłbym w żadnym wypadku wniosku, że Powstańcy (nawet kadra oficerska), nie przyjmowali tego o czym pisałeś do wiadomości. Wiwatowski zanotował jedynie to, o czym była mowa na odprawie u "Niebory". Gdzie widzisz tam coś o przyjmowaniu tego do wiadomości przez Powstańców?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.