Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

[Spotkanie] Spotkanie promocyjne - książka "Karski" Andrzeja Żbikowskiego

Recommended Posts

30 marca we środę o godz. 19 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra56/66, sala 316) odbędzie się promocja książki „Karski” autorstwa dr. hab. AndrzejaŻbikowskiego. Z tej okazji odbędzie się dyskusja z udziałem Autora oraz dr.hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta i prof. Dariusza Soli. Wydawcą książki jestŚwiat Książki zaś współorganizatorem promocyjnego spotkania m.in. MuzeumHistorii Polski i Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka odwołuje się do czasówprzedwojennych. Pokazuje strukturę i dzieje polskiej konspiracji,charakterystykę dążeń Niemców i sposobów realizacji ich działań, stara sięwyjaśnić dlaczego Żydzi stali się „niemiecką obsesją”. Wreszcie opisuje życie iopór Żydów w warszawskim getcie (Karski był tam kilka razy) i punkty widzenia aliantów, w tym Amerykanóworaz samego prezydenta Roosevelta, który od Karskiego właśnie dowiedział się oZagładzie.

Mamy dwóch Karskich – analitykaspraw krajowej konspiracji, autora wnikliwych raportów i człowieka czynu –emisariusza politycznego, spotykającego się w imieniu rządu i krajowegopodziemia z najważniejszymi politykami alianckimi – pisze Żbikowski.

Autor książki jest profesorem wStudium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w Żydowskim InstytucieHistorycznym kieruje badaniami nad najnowszymi dziejami polskich Żydów. W 1993roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał stopieńdoktora nauk humanistycznych w zakresie historii za rozprawę „Żydzi krakowscy iich gmina 1869-1919”.W 2006 roku obronił kolokwium habilitacyjne na Wydziale Historycznym UW napodstawie książki „U genezy Jedwabnego. Żydzi na Kresach Północno-Wschodnich IIRzeczypospolitej, wrzesień 1939 - lipiec 1941”. Odbył kilka staży naukowych m.in. w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie i MuzeumHolokaustu w Waszyngtonie.

Od 1985 roku jest pracownikiemnaukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Wydarzenie: Spotkaniepromocyjne – premiera książki „KARSKI” Andrzeja Żbikowskiego

Termin: 30 marca (środa),godz. 19.00, WSTĘP WOLNY

Miejsce: BibliotekaUniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala nr 316

Dodatkoweinformacje:

BiuroPrasowe MarekStremecki

MuzeumHistorii Polski RzecznikPrasowy MHP

tel. 22 211 90 12 tel.22 211 90 11, 663 59 32 46

e-mail: biuro.prasowe@muzhp.pl e-mail: marek.stremecki@muzhp.pl

www.muzhp.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.