Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Lokalizacja niemieckich jednostek i organizacji w Warszawie

Rekomendowane odpowiedzi

Z dniem 10 czerwca 1941 r. Batalion Policji 322, dawny szkolny batalion policji "Wiedeń-Kagran" (wchodzący w skład III. pułku policji "Środek" wraz z batalionami 307 i 316) został zakwaterowany na Pradze.

ul. Siennicka nr 15 - sztab batalionu, kolumna transportowa, 1. i 2. kompania

ul. Boremlowska (nr ?) - 3. kompania

W tym miejscu zakwaterowania batalion przebywał do 2 lipca 1941 r. kiedy to został odkomenderowany wraz z batalionem policji 316 na odcinek Ostrów Mazowiecki-Zambrów-Łomża podległy dowódcy obszaru tyłowego nr 102.

/na podstawie: "Kriegstagebuch Nr. 1 Polizei Bataillon 322"/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Takie pytanie. Czy na Białobrzeskiej (Ochota), znajdował się w czasie okupacji niemiecki szpital? Taką informację znalazłem we wspomnieniach prof. Lorentza - chodzi dokładnie o gmach Gimnazjum im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej (jeśli się nie mylę Białobrzeska 44). Potrafi to ktoś potwierdzić? A jeśli był tam szpital, to czy był to szpital wojskowy i w jakim okresie działał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, tak podaje wiki:

"W czasie II wojny światowej, gdy wojsko niemieckie zarekwirowało przestrzenny budynek szkolny na szpital wojskowy, chroniony bunkrem i zasiekami z drutu kolczastego, w skrzydle mieszkalnym budynku, z wejściem od ul. Radomskiej 29, działała nadal szkoła – oficjalnie jako podstawowa z żeńskimi kursami krawiecko-bieliźniarskimi".

/Szkoły Fundacji im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej/

Natomiast znalazłem inną relację, mieszkańca Ochoty zamieszkałego przy Białobrzeskiej 33 w czasie okupacji - Krzysztofa Szymańskiego:

"Jeszcze ojciec nie wrócił z jednym z lotników i monterem – znów dzwonek. Z zajętego przez szpital niemiecki gimnazjum Szachtmajerowej (róg Białobrzeskiej i Radomskiej) przyszedł Oberarzt wyrzucić nas z domu i zająć go dla szpitala. Znów rozmowy niemieckie i demonstracja zaplecza warsztatowego (które miało służyć niemieckiemu lotnictwu!). Dodatkowo ochrzanili Oberarzta, że chyba chce uśmiercić swoich pacjentów, jak wokół wybuchnie epidemia wskutek braku wody w sieci".

/A. Szymańska, K. Szymański "Pierwsze dni września 1939 i początek okupacji na Białobrzeskiej 33", "Ochotnik" Pismo Ośrodka Kultury Ochoty, nr 54, 09/2009, s. 9/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
WA   

Na Białobrzeskiej w Szkole Szachtmajerowej znajdować się miał ośrodek dla ozdrowieńców, pod koniec lipca 1944 ewakuowany a w jego miejsce zakwaterował się szpital polowy Wehrmachtu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czyli jeśli dobrze rozumiem, to szpital ten znajdował się tam od roku 1939 aż do lipca 1944. No cóż, pod latarnią najciemniej (kto ma zrozumieć, ten zrozumie ;) ). Tak czy inaczej dzięki serdeczne za informacje :)

w skrzydle mieszkalnym budynku, z wejściem od ul. Radomskiej 29, działała nadal szkoła – oficjalnie jako podstawowa z żeńskimi kursami krawiecko-bieliźniarskimi".

Według prof. Lorentza szkoła znajdowała się pod szpitalem. Chodziła tam jego starsza córka, Irena (tutaj ciekawostka: otóż odbywały się w tej szkole lekcje języka angielskiego, a uczennice zaczynały je od śpiewu - półszeptem - God save the King).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W sumie widzę w tym pewien pozytyw: co jakiś czas coś skrobniesz na forum Albinosie.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło ;)

A ja mam takie pytanie. Czy istnieje jakieś opracowanie/artykuł dotyczące/y siedziby gestapo na Szucha. Ale właśnie samej siedziby. Czyli gdzie były wejścia, gdzie jakie biura, szlabany, jak funkcjonowało to wszystko... Od razu dodam, że nie pytam bez celu ;) Mam w planach napisanie tekstu (nic naukowego) o akcji "Fajerwerk" i chciałbym w nim wyjść właśnie od opisu samego gmachu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To będzie rozszerzenie artykułu: "O akcjach, które się nie odbyły, oraz nastrojach w przedpowstańczej Warszawie"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

No nie bardzo. Tutaj chciałbym skupić się na samej siedzibie na Szucha (nawet nie pracownikach)...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.