Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
suomeksi

Litwini Pruscy

Rekomendowane odpowiedzi

suomeksi   

Mimo, że po bitwie pod Grunwaldem Polska i Litwa obroniły się, to jednak Niemcom udało się zając kawałek Litwy. Chodzi o prawie całe wybrzeże obecnej Litwy. Ziemie te były niemal nieprzerwalnie częścią Niemiec, aż do II wojny światowej. Ziemie te, podobnie jak inne części północnych niemieckich Prus Wschodnich, zamieszkałe były przez Litwinów. Do II wojny światowej, ziemie zamieszkałe głównie przez Litwinów tzw. "Memelland" lub "Mała Litwa", stanowiły najbardziej na północ wysuniętą część Niemiec. Przed wojną granica między Niemcami, a Litwą przebiegała na rzece Niemen. Gdy po I wojnie światowej Niemcy były słabe Litwa wykorzystała sytuację i na krótko włączyła Małą Litwę do Republiki Litewskiej. Gdy do władzy doszedł Hitler Memelland został na nowo włączony do Niemiec, Litwa dobrowolnie oddała te ziemie Niemcom. Obecnie ziemie te znowu należa do Litwy.

Akt z Tylży, będący prośbą Litwinów Pruskich, a dokładniej Rady Narodowej Pruskich Litwinów (Prūsų lietuvių tautos tarybos) o przyłączenie północnej części Niemiec do Litwy, co stało się faktem:

Tilsit_Act.jpg

Niemieckie Prusy Wschodnie, z zaczonym "Memellandem" (zwanym inaczej "Małą Litwą"):

556px-Ostpreußen_hu_1923-1939.jpg

Litwini Pruscy

Termin Litwini Pruscy lub Lietuvininkai lub Kleinlitauener określa Litwinów pochodzących z byłych niemieckich Prus Wschodnich, głównie z Małej Litwy inaczej Memellandu. Na terenie Prus Wschodnich mieszkało ponad 120 000 ludzi mówiących po litewsku oraz jeszcze więcej ludzi czujących się Litwinami. Litwini Pruscy są bardzo zgermanizowani, wielu już przed wojną mówiło tylko po niemiecku. W przeciwieństwie do Litwinów z Litwy, którzy są katolikami, Litwini Pruscy po reformacji zostali protestantami. Litwini Pruscy posługują się językiem litewskim lub językiem niemieckim.

W czasie II wojny światowej w niemieckim SS mogli służyć tylko Niemcy, jednak dla Litwinów Pruskich zrobiono wyjątek i oni też mogli służyć i służyli w niemieckim SS.

Znanym Litwinem pruskich z SS był SS-Sturmbannführer Alfred Naujocks, który dowodził Prowokacją Gliwicką, dającą pretekst do ataku Niemiec na Polskę w 1939r.

Po II wojnie światowej Litwini Pruscy razem z Niemcami uciekli głównie do Niemiec gdzie mieszkają do dziś, niewielka część z nich mieszka obecnie na terenie Litwy.

Język litewski Litwinów Pruskich ma silne wpływy niemieckie, np. używa się niemieckiej litery "ß", nazwiska Litwinów Pruskich są nieco inne niż Litwinów z Litwy. Litwini Pruscy mówią na siebie w różny sposób: Prusowie, Litwini Pruscy albo po prostu Litwini.

Partią Litwinów Pruskich było głównie Zjednoczenie Litwinów Niemieckich (niem. Vereinigung der Litauer Deutschlands, VLD, lit. Vokietijos lietuvių susivienijimo, VLS) istniejące do 1940r.

Litwini Pruscy w 1744r.:

Preusche_littauer.jpg

Do 1939r. główną gazetą Litwinów Pruskich była "Pakajaus Paſlas!: Lietuwos Brolams bei Seſerims Diewodi ir Surinkimus apſakas":

Pakajaus_paslas_1884.jpg

Znanym Litwinem Pruskim jest np. Klaus Wowereit były burmistrz Berlina czy też John Kay (czyli w rzeczywistości Joachim Fritz Krauledat)- Kanadyjski piosenkarz.

Klaus Wowereit:

klaus-wowereit_2831.jpg

Flaga Litwinów Pruskich:

Prusai.flagge.jpg

Literatura:

Małgorzata Szostakowska, "Litwini Pruscy w latach 1918-33"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.