Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Neutralny Moresnet

Recommended Posts

Nikt nie ma informacji o tym zadziwiającym klinie pomiędzy obecną Belgią a Niemcami?

Posiadali własną flagę, hymn, walutę i znaczki pocztowe.

Ten dawniejszy skrawek departamentu Ourthe powstał z połączenia gmin Moresnet i Kelmis.

Problem z tą ziemią powstał wskutek nieprecyzyjnych zapisów kongresu wiedeńskiego; dokładniej art. 25 i art. 66.

W myśl czerwcowych postanowień Traktatu o Granicach terytorium gminy Moresnet podzielone zostało na trzy części:

Moresnet Niderlandzki

Moresnet Pruski

i wreszcie Moresnet Neutralny (kawałek terenu ze wsią Kelmis i słynna kopalnią cynku plus fragment również podzielonej gminy Gemmenich).

Po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych we wrześniu 1816 r. ukonstytuowało się z czasem minipaństwo o granicy 11 km i powierzchni 344 ha, ze 256 mieszkańcami. Do zarządzania tym terytorium uprawnieni byli dwaj komisarze królewscy, w 1817 r. ze strony pruskiej przybył Wilhelm Hardt, zaś z Królestwa Niderlandów członek Stanów Generalnych z rejonu Liége.

Dlaczego ten obszar jest tak ciekawy?

Ponieważ wskazuje na istniejącą lukę w prawodawstwie międzynarodowym.

Zadziwiającym jest też, że kraj ów posługiwał się de facto prawem... nieistniejącego Cesarstwa Francuskiego, w mocy pozostały:

kodeks karny i prawo górnicze z 1810 r.

kodeks cywilny z 1806 r.

kodeks handlowy z 1807 r.

Nie mogę sobie odmówić przyjemności zacytowania jak w świetle artykułu 17 określono obszar i kształt tego tworu, proszę zwrócić uwagę na prostotę i jasność wypowiedzi:

"Od powyżej wymienionego punktu przecięcia (od drogi brukowanej do Eupen z linią idącą z kierunku "trzech kantonów" do "trzech departamentów".) do punktu styku trzech departamentów linia demarkacyjna pozostanie nieokreślona.

Gdyby dwie komisje nie mogły dojść do zgody co do sposobu, w jaki ten mały fragment kantonu Aubel, który musi należeć do Królestwa Prus, miałby zostać przecięty, rozwiązanie tego problemu zostanie złożone na barki stosownych rządów, które w czasie późniejszym muszą podjąć odpowiednią decyzję. W oczekiwaniu na nią zostanie ustalona granica tymczasowa, przebiegająca przez gminę Moresnet, w ten sposób, że jej część położona na lewo od linii okreslonej prawnie, która wytyczona musi zostać od punktu stycznego trzech kantonów i dochodzić do trzech departamentów, w każdym przypadku należeć będzie do Królestwa Niderlandów, część zaś położona na prawo od tej linii, wytyczona z południa na północ od granicy kantonu Eupen z tego samego punktu stycznego trzech departamentów, w każdym przypadku należeć będzie do Królestwa Prus, a część tej samej gminy leżącej pomiędzy tymi dwoma liniami (...) zostanie poddana wspólnemu zarządowi, której żadna z obu mocarstw nie może zająć militarnie"

/a powiadają, że traktat akcesyjny jest zawiły ;)/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.