Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Silent91

Powstanie Warszawskie w malarstwie

Rekomendowane odpowiedzi

Silent91   

Witam, poszukuję obrazów o tematyce Powstania Warszawskiego, na prezentacje maturalną (pt. Analizując wybrane dzieła, porównaj artystyczne interpretacje wybranego powstania narodowego w literaturze i malarstwie). Przeszukałem internet dość dokładnie, ale nie znalazłem nic konkretnego. Jak znalazłem jakiś obraz który mi odpowiadał to był zbyt mały, a ja muszę mieć taki o dość sporej rozdzielczości, żeby jakoś względnie wyglądał po wydrukowaniu. Znalazłem m.in. obraz Mehoffer'a, który został tutaj opisany: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,5544126.html .

Jeśli ktoś jest w stanie powiedzieć, jak mogę zdobyć takie obrazy w dobrej rozdzielczości, bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szereg prac pozostawił po sobie Jan Chrzan, MPW zorganizowało w 2013 r. ich wystawę, mamy też "czarną serię" Janusza Wałkuskiego. Organizowane były również cykliczne wystawy pt. "Pokój i Nadzieja", z pracami bardziej współczesnymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jerzy Malczewski stworzył wiele obrazów przedstawiających powstanie warszawskie, wspomnieć można akwarelę o ataku na Szkołę Pożarniczą przeprowadzonym przez batalion AK "Bełt", obraz prezentujący" barykadę-przekop" w Alejach Jerozolimskich, wzniesionej przy kamienicy nr 23 (numer z czasów okupacji). Na jednym z obrazów uwiecznił cztery sanitariuszki z patrolu sanitarnego dowodzonego przez Wierę Dudzińską ps. "Angora", obraz ten został wykonany na podstawie zdjęcia wykonanego dzień po udanej akcji na podwórzu kamienicy przy Mokotowskiej. Na obrazie widzimy: Alinę Kłopotowską "Pantera", Misię Przybylską "Miś", Barbarę Przygodzką "Żabka" i Izabelę Sztosównę "Ryś". Na innym z obrazów widzimy podwórze i częściowo zniszczoną kamienicę przy ul. Hożej 9, która stała się w czasie powstania grobowcem dla Basi - kuzynki Malczewskiego. Na kolejnym widzimy plac Trzech Krzyży, opuszczony już przez powstańców, zrujnowany, co zadziwiające przedstawiony w niemal "pastelowej" tonacji. Reprodukcje tych obrazów można znaleźć w pracy: J. Malczewski "Mariaż malarstwa z poezją. Album prac własnych".

 

Dość popularny w sieci jest obraz Stefana Garwatowskiego (olej, 180 x 210 cm) namalowany w 1992 r., obecnie w zasobach Muzeum Wojska Polskiego.

Tuż po powstaniu, jego uczestnik Henryk Osten Ostachiewicz ps. "Zoryś", zaczął tworzyć cykl obrazów o tych wydarzeniach. Siedem obrazów o tej tematyce przekazała jego rodzina do Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Był to: "Epizod z Powstania Warszawskiego" (tempera, 36 x 28 cm, 1944), "Na barykadzie" (olej, płótno, 60 x 80 cm, 1944), portret Andrzeja Gaweckiego pt. "Powstaniec" (olej, 50 x 65 cm, 1944), "Ruiny Warszawy" (tempera, 26 x 38 cm, 1945), "Opera w Warszawie" (akwarela, 38 x 27 cm, 1945), "Ruiny kościoła" (tempera, karton, 25 x 37 cm, 1945), "Scena z powstania warszawskiego - atak na Pastę". Jeden z jego obrazów znajduje się też w Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie - "Scena batalistyczna" (olej na sklejce, 52 x 70 cm, 1944).

Znane są grafiki (głównie akwaforty na papierze, z lat sześćdziesiątych) Józefa Młynarskiego, m.in.: "Homo homini lupus". "Nie nasze niebo", "Na pozycje", "Dobrze być razem", "Powrót do żywych", "Dola matek", "Walka o życie", "Płomień i pieśń", Na tułaczkę", "Umarłe miasto". Część z nich prawdopodobnie wystawiane były na XV-lecie PRL przez galerię Centralne Biuro Wystaw Artystycznych w Warszawie.

Stefan Rassalski stworzył cykl dzieł o tematyce powstańczej, o tyle ciekawe że wykonane w technice drzeworytu (ok. 1967 r.), czy "Powstanie Warszawskie- Atak na czołgi" (litografia, papier, 29,7 x 19,8 cm). Piotr Uklański stworzył ascetyczny obraz "Powstanie Warszawskie 1944" (tusz, płótno, 152 x 114 cm, 2008), kojarzący się białym płótnem pochlapanym krwią. Tematyka powstańcza nie była też obca samemu Józefowi Mehofferowi,  stworzył on obraz "Powstanie Warszawskie" (olej, płótno, 73 x 90 cm, 1945), przedstawiający niemiecki czołg z "ukrzyżowaną" dziewczyną na przednim pancerzu. Roman Opałka tworzy w 1959 r. szkic "Powstanie Warszawskie" (tusz, gwasz, papier). Fryderyk Antoni Hayder stworzył nieco kubistyczny obraz "Powstanie Warszawskie" z postaciami powstańców bez rysów twarzy (olej, tempera, płótno, 94,5 x 135,5 cm, 1978). Na Wiki dostępny jest obraz Stanisława Żółtowskiego pt. "Ulica Długa". Niewiele wiadomo o obrazie "Troje powstańców" (olej, tektura; 24 x 20 cm, 1947)., podpisanym: A. Gurjew??

Można sięgnąć po katalogi rocznicowych wystaw, choćby: "Zwycięstwo ducha nad materią. 60-ta rocznica Powstania Warszawskiego (1944-2004)" zorganizowanej w Galerii ZPAP w Warszawie , gdzie zaprezentowano prace przeszło czterdziestu artystów (wykonane w różnych technikach). Czy katalog podobnej wystawy w tym samym miejscu: "Varsovia Semper Invicta" (w rocznicę 70. rocznicy powstania), na której wystawiono prace przeszło dziewięćdziesięciu artystów.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.