Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
ace90

zadanie - przypisy

Recommended Posts

ace90   

Witam dostałem na Vademecum historycznym temat następujące treści :

Proszę każdą z podanych poniżej pozycji bibliograficznych opisać jako:

a) dzieło cytowane po raz pierwszy

b) dzieło cytowane po raz kolejny bezpośrednio po pierwszym przywołaniu

c) dzieło cytowane po raz kolejny w dalszej części pracy

d) jedno z kilku dzieł tego samego autora cytowanych po raz kolejny

e) odwołanie odsyłające

1.Kelles-Krauz K., Listy,pod redakcją ize wstępem F. Tycha, zebrali i opracowali W. Bieńkowski, A. Garlicka, A. Kochański, Wrocław 1984, t.1 ( s. 183-194)

2.Korespondencja A. Sygietyńskiego i P. Chmielowskiego. Dwógłos z lat 1889-1904, opracował, wstępem i komentarzem opatrzył E. Kiernicki, Wrocław 1963(s. 167-169)

3.Kraushar A.,Ze wspomnień osobistych o Adolfie Pawińskim, “Kwartalnik Historyczny”, R.16 1897 (s. 45-48)

4.Arendt H., Korzenie totalitaryzmu, Warszawa 1993, t.1 (s. 234-256)

5.Décaudin M., W poszukiwaniu nowoczesnej równowagi [ w: ] Literatura francuska pod redakcją A. Adam, G. Lerminier, E. Morot-Sir, Warszawa 1980, t.2, XIX i XX wiek (s. 35-43)

6.Decaux A., Histoire des françaises, Paris 1972, t.II (s. 47-74)

7.Duszenko K., Warszawscy pozytywiści i carska cenzura, “Kwartalnik Historii Prasy Polskiej” 1979, nr 3 (s. 24-32)

8.Ihnatowicz E., Koncepcja prasy w “Tygodniku Ilustrowanym” za redakcji Ludwika Jenike (1859-1886 ), “Rocznik Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicz”, XVII-XVIII / 1982-1983 (s. 56-72)

9.Kmiecik Z., Czytelnictwo czasopism w Królestwie Polskim w drugiej połowie XIX wieku, [w:] Problemy literatury polskiej okresu pozytywizmu, red. Edmunda Jankowskiego i Janiny Kulczyckiej-Saloni,Wrocław 1983, seria 2 (s. 85-93)

10.Kostrowicka I.,Landau Z., Tomaszewski J., Historia gospodarcza Polski. XIX i XX w., Warszawa 1975 (s. 67-82)

Lecz nie mam zielonego pojęcia jak się za to zabrać czy ktoś byłby wstanie mi to pomóc ogarnąć ? Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avaritia   

Hej, zadania za Ciebie nie zrobię, ale mogę Ci podać zasady, według których wykonuje się przypisy.

1) Tytuł każdego dzieła, które w tekście pracy przywołuje się częściej niż tylko raz, tylko za pierwszym razem podajemy w pełnym brzmieniu. W pozostałych przypadkach (o ile nie korzystamy z innych prac tego samego autora), można zastosować skrót: op. cit. (opere citato)

2) Jeśli przywołuje się kilka publikacji tego samego autora, to nie można użyć skrótu op. cit. W takiej sytuacji każdorazowo (za wyjątkiem pierwszego zapisu każdej z tych pozycji) skraca się tytuł do pierwszych słów, by różnił się od pozostałych. Po pierwszych słowach tytułu stawia się trzy kropki i przecinek.

3) Jeśli w jednym przypisie przywołuje się kilka prac tego samego autora, to przed drugim i kolejnymi tytułami można napisać tenże (taż) lub idem (eadem). Z formy tenże wygodnie jest skorzystać przy powoływaniu się na pracę zamieszczoną w dziele zawierającym kilka prac tego samego autora.

4) Jeśli powołujemy się w kolejnych (następujących po sobie) przypisach na tę samą pozycję, możemy zastosować formułę tamże, ibidem, loc, cit, lc (loco citato), zawsze z podaniem strony lub stron. Zastosowanie samego tamże oznacza, że odsyłamy do tej samej strony publikacji przywołanej w poprzednim przypisie.

I pamiętaj o jednym - lepiej nie mieszać polskich i łacińskich skrótów - albo stosujesz tylko polskie, albo tylko łacińskie.

Pozdrawiam i miłej zabawy z przypisami :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.