Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
czytacz1967

Tekla Bądarzewska- Baranowska

Rekomendowane odpowiedzi

Była kompozytorką, pianistką. Mało o niej wiadomo - podobno miała pięcioro dzieci, męża i owszem - podwójne nazwisko na to wskazuje; ale kim był - nie wiem. Jak wyglądała - też nie wiadomo, podobizny zaginęły. Ułożyła ok. 35 miniatur, Modlitwa dziewicy to najsłynniejszy utwór. Zmarła mając 27 lat, po dziewięciu latach małżeństwa. Nie znamy imion, płci dzieci. Kim był mąż?

Zaciekawiła mnie ta postać, tak lakoniczne są o niej informacje, a ja lubię rozwiązywać tajemnice. Może ktoś wie o niej więcej niż przedstawiłem w poście. I pytanie mam: dlaczego tak mało o niej wiemy. Dlaczego nic nie wiemy o dzieciach -ja bym się starał napisać jakąś biografię. Ewa Curie napisała o Marii, prawdaż, a tu cisza?

I jeszcze jedno - w Polsce jest nieomalże nieznana - powód? Brak rzetelnych danych biograficznych? Czy tylko? Ja rozumiem, że trudno o człowieku mówić kiedy ma się skąpe dane z życiorysu, ale ....

Edytowane przez Gość
Temat przenoszę do odpowiedniego działu. Pozdrawiam - moderator XIX w. - Łyzio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko nazwisko na to wskazuje, ale i znane fakty.

Z domu Bądarzewska, córka Andrzeja - komisarza IV nalewkowskiego cyrkułu warszawskiej policji wykonawczej, wyszła za mąż za Jana Baranowskiego (w 1850 r.). Znamy personalia jednej z jej córek - Bronisława Baranowska, która w 1875 roku uczęszczała na nauki w wyższej klasie fortepianu w warszawskim Instytucie Muzycznym.

Szerszą kwerendę na temat szczegółów z jej życia prowadzi obecnie Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

Problem w tym, że czasami jej nazwisko pisano jako "Bondarzewska", tak stało m.in. w jej nekrologu:

"Wczoraj zeszła z tego świata w wieku 27 roku życia śp. Tekla z Bondarzewskich [!] Baranowska. W głębokim smutku pogrążony mąż wraz z pięciorgiem dzieci i rodzeństwem zaprasza na eksportację zwłok z kościoła XX. Dominikanów na Powązki".

/"„Kurier Warszawski” z 30 IX1861 r./

Brak informacji o niej to pokłosie nader negatywnych opinii ówczesnych krytyków o jej utworach, swe największe dzieło sprzedawała wydawcom bezpośrednio w domu, a na składach księgarskich cena wynosiła 45 kopiejek. Większą popularność zdobyła kiedy dla prenumeratorów "Revue et Gazette Musicale de Paris" dołączono w 1859 r. jej utwór "La pie're d'une vierge", po czym jej wznawiany utwór osiągał cenę 6 franków we Francji (ona sama nie miała z tego nic).

Do pamięci współczesnych jej kompozycje trafiły za sprawą japońskiego producenta Miyayamy, który odkrył jej utwory w archiwach w Warszawie, Londynie, Moskwie i Sztokholmie.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Informacje o Tekli Bądarzewskiej znalazłem w ... kalendarzu rodzinnym. Chciałem się upewnić. A czy istnieje jakaś monografia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie ma żadnej biografii na jej temat,TPWprzymierza się właśnie do wydania jej właśnie w tym roku.

Jeden z rozdziałów jej poświęconych można znaleźć w "Niezapomniane kobiety" Magdaleny Grochowskiej.

Trwają również zabiegi o nadanie jej imienia jednemu z placów w Śródmieściu, nie wiem czy już zakończone i z jakim efektem, pozytywne opinie pomysł dostał 16 VIII 2010 r. na posiedzeniu Podkomisji do spraw Nazewnictwa Ulic Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady Miasta Stoł. Warszawy (prot. Nr 62/10).

Z innych informacji i ciekawostek:

- w 1855 r. mieszkała na ul. Nalewki nr 2244, a w 1857 na ul. Nowolipki.

- wraz z ojcem mieszkała w domu nr 2257c, ojciec było odznaczony orderem Św. Stanisława III klasy, zaś w W 1856 r. dostał honorową odznakę za nieskazitelną, dwudziestoletnią służbę i tytuł radcy honorowego.

- za mąż wyszła prawdopodobnie 1852 roku

- znane są akty urodzenia córek: Maryi Walerii 91855) i Bronisławy Walerii (1856)

- była parafianką kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Przyrynek 2, tam też chrzciła swe dzieci

- według aktów urodzenia

- przy zgłaszaniu Marii mąż Tekli występuje jako sekretarz kolegialny, urzędnik intendentury armii i miał 31 lat

- przy zgłaszaniu Bronisławy Jan Baranowski występuje jako radca honorowy i rotmistrz armii czynnej

- nie znane są powody czemu jej pogrzeb odbył się w kościele Dominikanów na Freta

- losy jej męża są niejasne, był żołnierzem intendentury, pojawiały się pogłoski o jego śmierci, potem dochodziły głosy o jego pojawieniu się w Uzbekistanie, nie wiadomo jednak w jakim charakterze: zesłańca, czy też był tam odkomenderowany.

- na restaurację i opiekę nad jej grobem na Powązkach dał pieniądze TPW anonimowy darczyńca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.