Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jacek Bujko

[Wykład, warsztaty] 22 stycznia 2011 r. Szczeciński Mityng Szermierczy

Recommended Posts

22 stycznia 2011 (sobota)

Szczeciński Mityng Szermierczy

Szczeciński Mityng Szermierczy jest wyjątkowym wydarzeniem szermierczym, które po raz pierwszy w Szczecinie połączy czynnych szermierzy z miłośnikami historii oręża polskiego. SMS organizuje Jacek Bujko, szczeciński instruktor szermierki sportowej i historycznej, szermierz i dystrybutor sprzętu szermierczego firmy Leon Paul wraz ze stowarzyszeniem Szczecińska Grupa Fechtunku „Salut!” skupiającym miłośników szermierki historycznej, rekreacyjnej i wyczynowej. Mityng składa się z wykładu oraz warsztatów. Poprzez połączenie teorii z praktyką, chcemy rozszerzyć zarówno wiedzę o naszej historycznej broni narodowej, jak i zachęcić mieszkańców naszego miasta do czynnego uprawiania tej pięknej dyscypliny sportowej.

Program wydarzenia

14.00 – 16.00

Wykład Marcina Żmudzkiego

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Podczas prelekcji nie tylko poznamy historię szabel, ale także będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska różnorodnym ich replikom, natomiast w sali obok będziemy mogli podziwiać zabytkowe szable należące do kolekcji Książąt Czartoryskich, eksponowanie przez Muzeum Narodowe w Szczecinie na wystawie „Przeszłość Przyszłości. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich”.

Wykład poprowadzi Marcin Żmudzki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, archeolog o specjalizacji w bronioznawstwie, ekspert w zakresie europejskiej broni białej, wykładowca, choreograf walk (m.in. motion capture do gry Wiedźmin) oraz założyciel i właściciel Szkoły Systemu F3 Akademia Broni.

Zagadnienia wykładu:

1. Szabla jako niezbędny element stroju polskiego szlachcica, jeden z symboli polskiego sarmatyzmu.

2. Typologia polskich szabel: szabla polsko-węgierska, szabla kozacka, karabela, szabla husarska.

3. Szable późniejszych epok.

4. Techniki władania polska szablą, pamiętniki, pojedynki na szable.

5. Europejskie szkoły szermierki szablą.

6. Polskie szable regulaminowe XX wieku.

Wykład będzie trwał 90 minut z 10 minutową przerwą.

Jako egzemplarze broni zaprezentowane zostaną: repliki polskich szabel XVII-wiecznych (karabela i szabla husarska), polskie szable regulaminowe okresu II-ej Rzeczpospolitej.

16.30 – 20.00

Warsztaty szermiercze

Akademia Morska w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 1-2

Podczas warsztatów będzie można od zera nauczyć się podstaw szermierki na szable pod okiem instruktora szermierki, Jacka Bujko, na sprzęcie szermierczym zapewnionym przez firmę Leon Paul i stowarzyszenie SGF Salut;. Dodatkową atrakcją warsztatów będzie możliwość skrzyżowania szabel z doświadczonymi szablistami ze Szczecina i Poznania oraz spróbowania swoich sił w szermierce replikami szabel husarskich.

21.00

Spotkanie integracyjne

Restauracja Chrobry, ul. Wały Chrobrego 1

Po zakończeniu warsztatów wszyscy udamy się do restauracji Chrobry na podzielenie się wrażeniami w historycznej atmosferze.

Koszt

Koszt uczestnictwa wynosi 100 PLN. Liczba osób na warsztatach ograniczona, lista zostanie zamknięta 18.01.11. Istnieje możliwość wykupienia uczestnictwa wyłącznie w wykładzie, w cenie 50 PLN. Bilety na wykład sprzedawane będą do dnia 22.01.11 włącznie.

Wszelkie pytania dotyczące dystrybucji biletów, prosimy kierować na numer 607 320 670 (Jacek Bujko) lub 664 227 373 (Paulina Krumholz) lub na adres e-mail Jacek.Bujko@gmail.com oraz Fikacja@gmail.com

Organizatorzy:

Leon Paul Polska

Szczecińska Grupa Fechtunku "Salut"

Partnerzy wydarzenia

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie

Patronat medialny

TVP Szczecin

Wydarzenie na portalu Facebook

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ubiegłą sobotę odbył się Szczeciński Mityng Szermierczy organizowany przez SGF "Salut" i Leon Paul Polska przy współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Akademii Morskiej w Szczecinie, pod patronatem TVP Szczecin.

Na Marcina Żmudzkiego w kameralnej sali w gmachu muzeum, tuż obok kolekcji Książąt Czartoryskich przyszło prawie 50 osób czym wszyscy byliśmy bardzo mile zaskoczeni.

Po wykładzie udaliśmy się do Akademii Morskiej, gdzie w miłej atmosferze spędziliśmy następne kilka godzin na poznawaniu tajników walki szablą oraz na przyjacielskich pojedynkach z przyjezdnymi szermierzami. Można było także spróbować swoich sił w walce szablami husarskimi a także w walce na florety i szpady dworskie.

Wieczór zakończyliśmy w Restauracji Chrobry na kilkugodzinnych szermierczych dywagacjach.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję SMS'a!

Galerię zdjęć można obejrzeć TUTAJ - GALERIA ZDJĘĆ

RELACJE TVP

Kronika,24.01 - 43 minuta

Relacja, 23.01 - 24 minuta

Zapowiedź - 5 minuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.