Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Polak123

Masoneria w II RP

Recommended Posts

Polak123   

Witam,

Czytając wczoraj książkę pt. "Kościół Naród i Państwo" autorstwa Romka Dmowskiego zainteresował mnie pewien fragment: "Wielki Wschód stanowi odłam powszechnego wolnomuralstwa, którego główny związek, istniejący na podstawach, ustalonych w Anglii w początku XVIIIw. działa we wszystkich krajach, szczególnie jest potężny w protestanckich z Anglią i Ameryką na czele"

Czy posiadacie może informacje autentyczne na podtrzymanie słów Dmowskiego o tym, iż masoneria dużo nam (Polakom) namieszała w polityce XX wieku w Polsce. Fragment dotyczy całego świata ("działa we wszystkich krajach") lecz zależy mi na polsce czasów przed oraz I Wojny Światowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To proszę zajrzeć do L. Hassa.

Zaś Dmowski się mylił w Grand Orient z czasem uzyskali w niej przewagę ludzie o orientacji profrancuskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.