Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
STK

Stolica wczesnopiastowska od kiedy

Recommended Posts

STK   

Gniezno to pierwsza stolica Polski. O tym mieście jako stolicy właściwie już się potocznie mówi przy okazji Mieszka I. Jednak, czy w monarchii wczesnopiastowskiej można mówić o stolicy w sensie jednej stałej siedziby? Na to mogło sobie pozwolić Bizancjum, ale czy my również?

Raczej nie, stolica była tam gdzie władca i jego świta wraz z wojami. To było kilkadziesiąt-kilkaset osób, które były tą "gwardią przyboczną" władcy. Przy ówczesnym rolnictwie i hodowli utrzymanie tak szerokiej masy ludzi byłoby niezwykle trudne, zwłaszcza, że zapewne wszyscy lubili porządnie zjeść i wypić.

Od kiedy, więc możemy mówić o stałej stolicy?

Edited by STK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.