Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
volveremos

Temat związany z ZSRR, jej upadkiem lub inny

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

przymierzam się do pisania pracy licencjackiej lecz nie mogę wybrać konkretnego tematu, wiem że będzie on związany z upadkiem/rozpadem ZSRR.

studiuje bezpieczeństwo narodowe dlatego temat musi dotykać tych kwestii; początkowo temat jaki wymyśliłem to

Upadek ZSRR i jego skutki dla współczesnej Europy,

ale teraz nie jestem przekonany czy to dobry wybór.

Może macie jakieś propozycję, coś ciekawego?

z góry dziękuje

ps. ważne żeby można było znaleźć łatwo literaturę do pracy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Upadek ZSRR i jego skutki dla współczesnej Europy - to jest temat za bardzo ogólnikowy. Zależy jakie są zasoby biblioteki. Sporo jest w cyfrowych.

Propozycje:

- Upadek ZSRR i jego konsekwencje dla [konkretnego państwa, tu wybrać którego]

- Zmiana układów geopolitycznych po '93 r. w Europie Środkowej [lub Wschodniej]

- Przynależność państw byłego bloku sowieckiego do organizacji militarnych i paramilitarnych po rozwiązaniu Układu Warszawskiego

- Reorganizacja wojsk sowieckich po rozpadzie ZSRR

- Sytuacja geopolityczna Federacji Rosyjskiej po '93

- Sytuacja materialna mieszkańców b. ZSRR - wczoraj i dziś (tu można oprzeć się na tomach wspomnień, fotografiach, pracach historycznych tego jest dużo, trochę widziałem w starych "Kartach")

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

jeśli zechcesz pisać o upadku ZSRR to należy także wspomnieć o sytuacji w tym kraju w zarysie od końca wojny, a dość dokładnie w latach 80 tych. Jest dość ciekawa pozycja pod tytułem bodajże Czas Gorbaczowa, autorstwa o ile się nie mylę Barbary Thun [albo jakoś tak], dość ciekawe uwagi n.t. tego jak wyglądała sytuacja w ZSRR można wyszukać także w Dziennikach Rakowskiego, zwłaszcza z uwzględnieniem tego co działo się w ich polityce, z polskiego punktu widzenia, co może być ciekawe.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Upadek ZSRR i jego skutki dla współczesnej Europy - to jest temat za bardzo ogólnikowy. Zależy jakie są zasoby biblioteki. Sporo jest w cyfrowych.

Propozycje:

- Upadek ZSRR i jego konsekwencje dla [konkretnego państwa, tu wybrać którego]

- Zmiana układów geopolitycznych po '93 r. w Europie Środkowej [lub Wschodniej]

- Przynależność państw byłego bloku sowieckiego do organizacji militarnych i paramilitarnych po rozwiązaniu Układu Warszawskiego

- Reorganizacja wojsk sowieckich po rozpadzie ZSRR

- Sytuacja geopolityczna Federacji Rosyjskiej po '93

- Sytuacja materialna mieszkańców b. ZSRR - wczoraj i dziś (tu można oprzeć się na tomach wspomnień, fotografiach, pracach historycznych tego jest dużo, trochę widziałem w starych "Kartach")

dziękuje bardzo za odpowiedzi!

myślę, że wybiorę któryś z tych tematów, a czy można prosić jeszcze o przytoczeniu 2-3 pozycji książkowych do tychże tematów, jeśli nie za dużo proszę oczywiście

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

D.R. Marples, Historia ZSRR. Od rewolucji aż do rozpadu, Wrocław 2006.

Przeszukaj też zasoby swojej biblioteki. Na pewno jakaś ogólna synteza dot. ZSRR czy Rosji jest dostępna. Tam w przypisach i bibliografii znajdziesz mnóstwo literatury.

I FSO zresztą też podał Dzienniki Rakowskiego.

Z historii lat 90. też jest sporo w internecie. Wystarczy się rozejrzeć. Skorzystać można z archiwalnych wydań gazet i czasopism, zwłaszcza Wyborczej (tego jest sporo), której życie zaczęło się z życiem III RP (tak mniej więcej).

Z Czarnej Księgi Komunizmu nie radzę korzystać. Abstrahuję od sporów ideologicznych, ale metodologicznie ta książka ma dla mnie charakter pseudo-naukowy i ideologiczny (chociaż kunsztu propagandowego Kursu WKPb to nie pobije).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

delikatna uwaga do wypowiedzi Naryi: w kwestii rosyjskiej artykuły publikowane w różnych gazetach / czasopismach lubią być bardzo mocno podlane sosem ideologicznym. Inaczej te same wydarzenia będzie przedstawiała Rzepa, inaczej G.W., inaczej Tygodnik Powszechny a jeszcze inaczej NIE. Choćby z tej racji można pokusić się o własne przemyślenia i to nie tylko z punktu widzenia nas Zachodu ale i tubylców, czyli mieszkańców tego potężnego kraju. Może być to bardzo ciekawe.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.