Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Szkolnictwo morskie PRL

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Jak to wyglądało w praktyce?

Dlaczego nasz forumowy pirat jest elektrykiem a nie nawigatorem/kapitanem?

Jeśli pytanie jest zbyt osobiste to pomińmy.

No właśnie, czy zgłaszając się do tej szkoły to od razu była jakaś specjalizacja?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No właśnie, czy zgłaszając się do tej szkoły to od razu była jakaś specjalizacja?

Tak, podobnie jak na uniwerku, czy politechnice. Szedłeś na wydział nawigacyjny (nawigatorzy), mechaniczny (mechanicy), elektryczny (elektrycy), administracyjny (ochmistrze).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To były i są nadal oddzielne uczelnie - Wyższe Szkoły Morskie (cywilne) w Gdyni i w Szczecinie oraz Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej (wojskowa) w Gdyni (inna sprawa, że teraz zajmują się prowadzeniem przedmiotów wszelakich, oprócz typowo morskich, a także "awansowały" - do rangi akademii).

Zasadniczo kadry oficerskie do marynarki handlowej były kształcone na studiach dziennych w WSM, a także na kursach dokształcających (na poszczególne stopnie oficerskie) dla marynarzy z wykształceniem średnim (też prowadzonych w WSM, coś trochę podobnego do studiów zaocznych). Z tym, że co nieco oficerów z marynarki wojennej przechodziło po jakimś czasie marynarki handlowej. Zakładam, iż z zasady po osiągnięciu wieku emerytalnego (nader "młodego", rzecz jasna). Co ciekawe, zaczynali wówczas od najniższych stopni oficerskich. Np. pan komandor podporucznik zostawał asystentem pokładowym.

Niższe kadry w marynarce handlowej pochodziły z liceów morskich w Gdyni i w Szczecinie, spośród byłych marynarzy służby zasadniczej w Mar. Woj., a być może także z innych "źródeł" (np. spośród zajmujących się rybaczeniem na kutrach, czy kończących inne, przydatne dla wykonywania zawodu, szkoły średnie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.