Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jasny Rycerz

Najstarsza niegrecka osada typu miejskiego w ukraińskim interiorze

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowałem się gwałtownym rozwojem kultury Tripolie i zrodziło się we mnie pytanie.

Kiedy na z. dzisiejszej Ukrainy powstało pierwsza osada typu -miasto założona przez autochtonów, a nie kolonistów greckich?

Może pierwsze miasta to dopiero średniowiecze? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Dlaczego idea miasta miałyby powstać dopiero w średniowieczu? A co z neolitycznym Bliskim Wschodem i Anatolią? Co z polis greckimi i miastami cesarskimi? A miasta - państwa w Mezopotamii i szereg kompleksów miejskich w Egipcie?

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

A ja zrozumiałem, że skoro podjął się tak odległych czasów jak k. trypolska i zadając pytanie o miasta wskazując dopiero średniowiecze - potraktowałem to ogólnie!

W przypadku kultury trypolskiej określa się chronologie na lata: 4200-2750 p.n.e. Dlatego też w tym przedziale czasowym należy umiejscawiać osady, z których m.in. znana była omawiana jednostka archeologiczna. Co do osadnictwa greckiego, to wszak przypadało ono na czas wielkiej kolonizacji, czyli VIII - VI w. p.n.e. Jest różnica w czasie, prawda?

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Vapnatak nie mam czasu ale ci wytłumaczę.

Patrz kultura tripolska to chyba najbardziej rozwiniętą kultura na pn. od M czarnego i pasma Bałkanu, jest dowodem tego że i na ziemiach Ukrainy mogło było się rozwinąć cos wspaniałego.

Dlatego Pytam czy te ukraińskie ziemie w epoce żelaza miały miasta i nie pytam o Krym czu pobrzeze m. czarnego ale o interior, skoro właśnie w interiorze możliwe było utworzenie sie k.tripolie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

To ja szybko wyjaśniam. Nie, nie miały. Przynajmniej badania archeologiczne tego nie wykazywały. Podobnie jak źródła historyczne, które owszem wspominały o "drewnianych grodach" tak jak Herodot z Halikarnasu, "Dzieje" ks. IV:

"Budinowie natomiast, plemię wielkie i liczne, są wszyscy niebieskoocy i rudawi. Na ich terytorium znajduje się miasto drewniane, a nazywa się Gelanos; długość muru wynosi z każdej strony trzydziesci stajów, jest on wysoki i cały z drzewa, drewniane sa także ich domy i światynie. Są tam bowiem światynie bogów helleńskich, na helleński sposób wyposażone w drewniane posągi, ołtarze i kaplice, co trzy lata obchodza święto Dionizjosa i święcą orgiastyczne obchody... "

"Jak długo tedy Persowie szli przez ziemię scyteyjską i sauromacką, nie mieli nic do niszczenia, bo kraj był zupełnie pusty; następnie jednak wpadli do kraju Budinów i napotkawszy tam drewnianą warownię, (Gelanos ?), opuszczoną przez Budinów i opróżnioną ze wszystkiego, spalili ją."

Pisał o nich jeszcze Pliniusz Starszy, HN, IV, 88-91:

"Licząc od Taphrae wgłąb lądu siedzą Auchetowie, u których bierze poczatek Hypanis, oraz Neurowie, gdzie Borystenes, Gelonowie, Tyssageci, Budingowie, Basilindowie oraz Agatyrsowie o granatowych włosach..."

Ale o warowniach z drewna nic nie wspomina.

Problem jednak jest z tym, że ową twierdzę "Gelanos" lokalizuje się w bezpośredniej bliskości z dzisiejszą Połtawą, a więc nie wiem, czy terenami mającymi coś wspólnego z kulturą trypolską, zajmującą terytoria dzisiejszej zachodniej Ukrainy.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale ja znalazłem w necie taką informację

The Scythians who lived on the territory of the left-bank Ukraine left more than a hundred of protowns, settlements and funeral mounds, the largest of which were located in the valley of the Tiasmyn River ? Pastyrske, Sharpivske, Buda-Makyivske, and Motronynske.
Edytowane przez Jasny Rycerz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.