Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
majamaja

Ile wieków...

Rekomendowane odpowiedzi

majamaja   

Witam wszystkich i proszę o pomoc w wyjaśnieniu pewnej sprawy. Moje dziecko w na matematycew klasie 6 ma takie oto zadania.

Znalezione ślady pobytu człowieka w Biskupinie pochodza sprzed 10 000 - 14 000 lat. Z którego okresu przed naszą erą pochodzą te znaleziska. Odpowiedź podręcznikowa to 8000 - 12000. Wnioskuję więc, że dziecko ma sobie odjąć od XX w 100 wieków i 140 wieków i wyznaczyć okres.

Następne zadanie natomiast brzmi: Na kujawach 5500 lat temu wznoszono grobowce... Ile wieków przed narodzeniem Chrystusa powstały grobowce na Kujawach? Odpowiedź 34 wieki. NIe wiem czy dobrze rozumiem ale należałoby tu odejmować od XXI wieku żeby wyszło 34.

Jak więc prawidłowo powinno się obliczać upływ czasu w takich przypadkach bo już zupełnie nie wiem jak mam mu to wytłumaczyć. Odejmuje się od XX czy od XXI wieku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

W pierwszym zdaniu jak rozumiem powinniśmy obliczyć tysiąclecia.Jeżeli mamy okres 10 - 14 tyś lat temu to należy odjąć 2 tyś lat naszej ery czyli wychodzi okres 8-12 tyś lat pne.

Natomiast w pytaniu drugim mamy obliczyć wieki czyli odejmujemy od 55 liczbę 21 i wychodzi 34.

Edytowane przez Martinus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
majamaja   

Wielkie dzięki a możesz wyjaśnić dlaczego tysiąclecia. I w takim razie w zadaniu Na górze zamkowej w Bieczu odkryto fragmenty ceramiki, które mają 2200 - 2300 lat. W którym wieku mogły powstać? Odejmujemy setki czyli wieki czy tysiąclecia. O rany.

A co z obliczaniem ile lat upłynęło pomiędzy wydarzeniem w naszej erze i przed naszą erą. Doszukałam się w Internecie ze trzeba od różnicy odjąć 1 bo nie ma roku zerowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Wszystko sprowadza się do jdnostki w jakiej operujesz

zaleznie czy będa to tysiąclecia czy wieki czy dekady to operujesz na nich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

majamaja: jest dość prosta przyczyna takiego odstępstwa. Zwróć uwagę: obecnie mamy rok 2010 ale wiek XXI [dwudziesty pierwszy]. Tamte wcześniejsze wydarzenia były 2200 - 2300 lat temu [piszę o owej ceramice] czyli z zabaw matematycznych: 2010 - 2200 = [-] 190 lub [-] 290 [kiedy przyjmiemy że mają 2300 lat]. Ów "-" [minus] określa to, że coś działo się w okresie pne. [Przed naszą erą].

Patrząc na to jak liczono wieki przed czy po naszej erze - dla wieku I - lata były zerowe [0], gdyż były mniejsze od stu, dla wieku II - były to lata oznaczane cyfrą jeden. Czyli patrząc na nasze odejmowanie: byłby to wiek II - III p.n.e. gdyż odpowiednio wyszło 1 lub 2.

Teraz do zadania 1.

Matematyka: 2010 - 10 000 czyli jest to ok. 7990 do 9990 lat temu, czyli można przyjąć, że mniej było to w okresie ok 8 - 10 tys lat pne. Patrząc na wieki byłby to od 81 wieku do 101 wieku p.n.e [patrz założenia ze wstępu]

Zadanie nr 2.

Matematyka: 2010 - 5500 = [-] 3490 lat temu, czyli powinno się pisać, że był to XXXV wiek pne [trzydziesty piąty].

Wiek przed / po Chrystusie, określa nam która to setka lat. Okres od 1 r n.e. do 99/100 [?] to pierwsza setka - pierwszy wiek..., stąd 3490 lat to, jeszcze 35 setek lat przed narodzeniem Chrystusa.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.